[ВИДЕО] Св. Гаврил Светогорец, епископ Велички

Видео запис за животот и чудата на свети Гаврил Светогорец, епископ Велички, од ТВ „Канал плус“. Во емисијата говорат Високопреподобните Aрхимандрити Нектариј и Дамаскин, две жителки на с. Лесново, баба Ката и баба Драгица, сведоци на подвизувањето на новопрославениот светител, но и Лара, девојчето кое по молитвите на светиот минатата година се исцели, а за што своевремено пишувавме.

По молитвите на светиот Гаврил Светогорец и Чудотворец, еп. Велички, Господи Исусе Христе помилуј нѐ.

За потсетување: утре во Штип ќе биде објавена благата вест за впишувањето на свети Гаврил Светогорец во диптихот на Светиите.

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz