Бдение за Успение во манастирот Ивирон на Света Гора

Тропар, гл. 1 При раѓањето девството го зачува, при упокојувањето светот не го остави, Богородице, се престави кај Животот, Мајко на Оној што е Живот, и со Твоите молитви ги избавуваш од смрт нашите души. Кондак, гл. 2 Во молитвите незаспана Богородица и во претстоителствата неизменливо надевање гробот и умирањето не ја задржаа: како Мајка […]

Сите преподобни и богоносни отци, кои на Света Гора Атонска засветлија

Почитувањето на светителите е основен елемент на православното предание и живот. Преку црквите посветени на нивниот спомен, преку нивните живи икони во вечноста, преку поетичните богослужби, преку нивните интересни житија, преку постојаното повикување на нивните имиња, овие луѓе за нас се многу живи и нивната благодат се вклучува во животите на верните, зајакнувајќи ги, поддржувајќи […]

Цару небесен

Цару Небесен, Утешителу, Духу на вистината, Кој си насекаде и сè исполнуваш, Ризницо на добрините и на живот Подателу, дојди и всели се во нас, очисти нè од секаква скверност и спаси ги, Благи, душите наши.

Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви пренесеме фотографии од повеќе цркви и манастири посветени токму на неговиот свет спомен. Секако, прошетката ја започнуваме токму од државата што го носи името на […]

Видео разгледница: Велигден низ светот

Дел од благорадосната атмосфера од објавувањето и празнувањето на Светлото Христово Воскресение низ светот: Сиропиталиште „Св. Инокентиј“, Мексико (мисија на ПЦА) Сејднајски манастир на Рождеството на Пресвета Богородица, Сирија Манастир „Ксенофонт“, Света Гора Црква „Св. Теодор“, Вљора, Албанија Соборна црква „Казанска икона на Мајката Божја“, Санкт Петербург, Руска Федерација Соборна црква „Св. Димитриј Солунски“, Чикаго, […]

Копијата на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Брзопослушница“ тргна кон Струмица

„Душата моја го велича Господа и мојот дух се зарадува во Бога Спасителот мој…“ Во декември минатата година јавивме за чудото што се случило во светогорскиот манастир Дохијар, кога нем струмичанец за прв пат проговори пред чудотворната икона на Мајката Божја. Речиси три месеци подоцна, со радост и благодарност ја пренесуваме веста дека утре, во […]

Заштитник – филм за св. Нектариј Битолски

Прв документарен филм за животот и делото на Свети Нектариј Битолски, кој раскажува за местото каде што тој се родил, Скитот во кој што се подвизувал, и возобновувањето на неговиот култ во Битола. Повторно си меѓу нас, Нектарие, денес, на твојот празник. Никогаш не оставај нè и не отстапувај од нас, туку секогаш биди тука […]

Грчките медиуми јавуваат за чудо што му се случило на Македонец на Света Гора

Според страницата „Aγιορειτικες μνημες“ („Светогорски сеќавања“), чудото се случило на почетокот од овој месец во свештениот манастир Дохијар на Света Гора. Чудото го објавил еден монах кој присуствувал на настанот, а за него говорел и на едно предавање во Солун. Имено, во манастирот Дохијар се наоѓа чудотворната икона на Мајката Божја наречена Горгоепикоос (Скоропослушница). Секој […]

Светиот берберин

Светиот новомаченик Илија бил берберин во градот Каламата на Пелопонез, многу почитуван од турските власти поради неговата остроумност. Еден ден, локалниот кадија дошол да го посети, и св. Илија го замолил да направи сѐ што може за да се намали данокот што им бил наметнат на христијаните. Според зборовите на берберинот, мнозина христијани ќе биле […]

Информативен пресек [03.10.2016]

Прославен Соборот на сите македонски светители во Охрид Со света Архиерејска Литургија, во храмот на Премудроста Божја во Охрид, на која чиноначалствуваше Блажениот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити Тимотеј, Петар, Наум, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф, Јосиф, Преосветениот Епископ Климент, како и бројно свештенство и свештеномонаштво, на 2 октомври беше […]

Во Господа се упокои старец Тома

На 27 август 2016 година, на препразненството на Успението на Пресвета Богородица, во Господа се упокои старец Тома од братството на Томаидите, јеропсалт и ракоделец на сребро, еден од најзначајните Светогорски псалти. Уште пред 65 години, кога имал само 11 години, имал видение, во кое Пресвета Богородица го зела во рака и го пренела на […]

Старец Паисиј и монахот што се молел за Сталин

Еден монах, кој се подвизувал во Капсала (на Света Гора), размислувал кој од упокоените луѓе од светската историја е најлош и во моментов, во другиот живот, е во најнеповолна состојба. Сето ова го мислел за да се зафати со бројаницата за неговата душа, и да се моли Бог да се смилува на него. После некое […]

Пролетна разгледница од Света Гора

видео: Владимир Бондаренко, пролет 2012 г. од светогорскиот старечник Еден стар монах говореше: „Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме“. Освен ова, тој го велеше и следното: „Едно ‘Господи помилуј’ ги потресува небото и земјата“. Честопати слушавме како светогорските отци велат: „Не станавме монаси за ништо друго, освен за да се молиме“.

Старецот кој го угостил свети Архангел Михаил

Отец Пахомиј, кој беше гостоприемник во светогорскиот манастир Констамонит (манастир посветен на св. првомаченик Стефан) цели дваесет години, ни кажуваше дека после првите пет години од неговото послушание бил изморен од примање гости, и го замолил старец Филарет да му благослови некое друго послушание. Но, старецот му рекол: – Ако напредуваш во смирението, чедо, ќе […]

Чудо: Ново појавување на Богородица на Света Гора

Г. Панајотис пошол на Света Гора и бил примен од отците во свештениот и велик манастир Ватопед. Неделата, 26 октомври 2014г. тој упорно барал од отците да го одведат да се исповеда, но тие му кажале дека следното утро, понеделник, ќе го одведат. Следното утро, 27 октомври, во 4 часот, штом започнала Утрената, тој влегол […]