Олимпиец го продава својот медал за да му помогне на болно дете

Спортистот Петар (Пјотр) Малаховски, полски двократен носител на олимписки сребрен медал, напишал на својата фејсбук страна: „Да се освои олимписки медал – е сон во животот на секој спортист. Секако, најскапоцен медал е златото. Јас направив сè, што беше во мои сили да го освојам, но за жал, не успеав овојпат. Но, судбината ми даде […]

Порака на Патријархот Вартоломеј на отворањето на Светското првенство во Бразил

Со голема радост одговараме на благонаклонетата покана на Нејзината Екселенција, г-ѓа Дилма Русеф, честитата Претседателка на Федералната Република Бразил, да произнесеме една кратка порака по повод церемонијата на отварање на ФИФА Светското првенство во убавата земја некогаш позната како „земја на светиот крст“. Постојат манифестации во човечката цивилизација кои се издигнуваат над човекотворните ограничувања. За […]

Православие и спорт

Во црвено-жолтата атмосфера која деновиве преовладува во Македонија, поради успехот на нашата кошаркарска репрезентација на Европското првенство во кошарка, пренесуваме дел од интервјуто со Драгутин Топиќ, еден од најпознатите и најуспешни атлетичари на Балканот во кое тој прави паралела помеѓу спортот и Православието. На нашите спортисти им посакуваме да продолжат со успешните натпревари, знаејќи дека […]