Моштите на св. Николај Чудотворец во Москва

Моштите на св. Николај Мирликиски, еден од најпрославените христијански светители, вчера пристигнаа во Москва, во навечерието на празникот на преносот на неговите свети мошти во Бари, Италија. Имено, ова е прв пат во речиси илјада години моштите да излезат од градот во јужна Италија. Сепак, во позлатениот 40-килограмски кивот изработен специјално за оваа пригода, не […]

Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви пренесеме фотографии од повеќе цркви и манастири посветени токму на неговиот свет спомен. Секако, прошетката ја започнуваме токму од државата што го носи името на […]

Видео разгледница: Велигден низ светот

Дел од благорадосната атмосфера од објавувањето и празнувањето на Светлото Христово Воскресение низ светот: Сиропиталиште „Св. Инокентиј“, Мексико (мисија на ПЦА) Сејднајски манастир на Рождеството на Пресвета Богородица, Сирија Манастир „Ксенофонт“, Света Гора Црква „Св. Теодор“, Вљора, Албанија Соборна црква „Казанска икона на Мајката Божја“, Санкт Петербург, Руска Федерација Соборна црква „Св. Димитриј Солунски“, Чикаго, […]

Приказна за божикната елка

Традицијата на украсување на божикна елка потекнува од француската област Алзас, некаде на границата меѓу Франција и Германија. Во 17. век тамошните жители први започнале да го користат ова зимзелено дрво во празнувањето на Божик. Според нивното верување, ова вечнозелено, односно вечноживо дрво го симболизирало дрвото на животот, од кое Адам и Ева биле лишени […]

Свети свештеномаченик Јован Кочуров

Пред 99 години, на 31 октомври (13 ноември) 1917 година започнала една нова страница во руската историја на светоста, исполнета со голема мака, односно светоста на новомачениците од 20. век. Почетокот на новите богоборни прогони на Црквата и христијаните во Русија е поврзан со мачеништвото на рускиот свештеник Јован Кочуров, чијшто спомен го празнуваме денес. […]

70% од бременостите во Русија завршуваат со абортус

Голем процент од бременостите во Русија свесно се прекинуваат, објавила раководителката на движењето „Жени за живот“, Наталија Москвитина. – Седумдесет проценти од бременостите завршуваат со абортус. Три четвртини од браковите се раскинуваат по четири години заеднички живот. На секои три секунди се убива по едно бебе во гинеколошките одделенија – изјавила г-ѓа Москвитина во средата. […]

Систем претепан од бурите на историјата

Сергеј Шмеман, уредник на New York Times „Попусто е да се вели дека демократијата е понесуетна, понегорделива, понесебична, понеамбициозна или понеалчна од аристократијата или монархијата. Ова е неточно, и никаде во историјата не се јавува пример што би го поткрепило ваквото мислење“. Ова можело да биде речено од било кој од многуте критичари на западната […]

Распеани батјушки

Во прекрасна природа, со „Веселиот ветер“, како што гласи насловот на песната, распеаните свештеници од Нижегородската епархија со ветровита инерпретација ја исполнуваат композицијата од Исаак Дунавскиј, со текст од Василиј Лебедев. Останете во добро расположение.

О. Александар Шмеман: Солженицин, Русија, Црква…

Понеделник, 12 мај, 1975 И така, повторно, после минатогодишната планинска средба во Цирих – четири дена со Солженицин – двајцата насамо, далеку од луѓето. Овој излет би можел да се нарече езерска средба – поминавме покрај многу езера! [средбата се одржала во Канада, после Велигден, м.з.] Малку по малку ми се средија мислите и впечатоците, […]

Социјален експеримент: Напад и одбрана

Претставени се две ситуации. Во првата, Кавказец „напаѓа“ Русинка, а во втората Русин – Кавкаска. При нападите кон Русинката, никој не реагира, додека, пак, при нападите на Кавкаската, неколку Кавкасци се впуштаат во физичка пресметка за да ја одбранат „нивната сестра“, иако не ја ни познаваат, како што и самите велат. Еве и неколку коментари […]

Деца на шизмата

Полчасовна приказна за животот на една фамилија старообредци (староверци, безпоповци) кои во 40-тите години од минатиот век пребегнале во Латинска Америка за повторно да се вратат во Русија после седумдесет години. Документарниот филм е поделен на четири поглавја, во кои се разгледуваат судбините на Улијан и Терентиј, двајца браќа чии патишта се разделуваат поради тоа […]

Како Русите ја празнувале Новата година пред Револуцијата

Новата година не била главен руски празник пред советските времиња. Во Руското Царство, во раниот 20-ти век, околу Новата година се празнувале неколку празници. Населението на царскиот Петербург се состоело од социјални слоеви поделени меѓусебно налик индиските касти. Само неколку пати годишно нивните животи се приближувале, без разлика дали се работело за членови од високото […]

Света Ксенија Петроградска

Света Ксенија Петроградска (Петербуршка) е една од најпочитуваните руски Светителки, чиј спомен сé повеќе се слави во сите православни земји. Иако Црквата во Русија ја канонизирала во последните децении на дваесетиот век, света Ксенија била сметана за светителка неполни два века од страна на рускиот народ, кој секојдневно се обраќал кон неа, просејќи го нејзиното […]