Играчи на Pokemon Go провалиле во руската црква во Виена

Парохијата на Соборната црква „Св. Никола“ на РПЦ во Виена, Австрија, поднела официјална жалба поради провалата на играчите на играта „Pokemon Go“, јавува Интерфакс. Како што се наведува во жалбата, […]

Св. маченици Борис и Глеб

Светите маченици Борис и Глеб, во Крштение – Роман и Давид, биле синoви на гoлeмиoт кнeз Владимир, пoкрoвитeлoт и покрстителот на рускиoт нарoд. Тие се првите светители што ги канонизирала […]

Руското „њет“ за Ноќта на вештерките

Руската Православна Црква предупреди за духовната опасност од прославувањето на Ноќта на вештерките, а истовремено властите во Сибир го забранија празикот кој, како што се вели во нивното соопштение, го […]