Има два типа на луѓе

Има два типа на луѓе: верни, кои знаат дека нивната вера е слаба, и неверни, кои мислат дека нивната вера е голема. Токму затоа Господ рекол дека ако се молиш […]

Посен ориз со печурки

200-300 грама ориз 500 грама шампињони, свежи 200 грама варен грашок 1-2 варени моркови 100 грама ореви Оризот се вари со малку сол или вегета по желба. На страна се […]

Посно Тавче Гравче

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: • 1 мала лажица црвен пипер • малку сол • 500 милилитри асло • 1500 грама кромид • 1000 грама грав • 1 главица лук • 1 мала […]

Од каде доаѓа зборот пост?

Зборот пост е сесловенски: на црковнословенски – „постъ“; на руски, македонски, бугарски и српско-хрватски – пост; на словенечки, словачки, полски – post; на чешки – pust. Според мислењата на истражувачите […]

Време за пост

Тогаш дојдоа при Него учениците Јованови и рекоа: „Зошто ние и фарисеите постиме многу, а Твоите ученици не постат?“ А Исус им рече: „Зар можат сватовите да бидат нажалени додека […]

Зошто е потребен постот?

Постот е древна добродетел. Заедно со молитвата тој го подготвува христијанинот за распетие и воскресение. Постот е храна за душата. Постот нè учи на воздржување, кое му е потребно на […]

Сега е денот на спасението!

„Дојде постот, мајката на целомудреноста“ [т.е. на душевната чистота]. А какво беше времето до овој ден? Време на блудничење? Душата блудничеше со сето она што, како пријатно, ќе ѝ се […]

Што е тоа пост?

Втор дел од преписот од аудио записот на едно предавање на проф. д-р протоѓакон Андреј Кураев посветено на Великиот Пост Зборот „пост“ во рускиот јазик, како и во латинскиот, има […]

Разговори за постот (1)

Отец Андреј Ткачјов разговара со неколкумина млади околу смислата на постењето од православен аспект. Назар, 29 години Не разбирам зошто Црквата пропишува пост пред најголемите христијански празници. – Нема да […]

Чуму ни е постот пред Успение?

Потценувачки би било кога би рекле дека има многу што напишано за празникот на Успението на Пресвета Богородица. А сепак, толку малку се пишува за постот што му претходи на […]

Мали добри дела

Протоереј Андреј Јуревич – за тоа како да се прават добри дела, кога немаме пристап до затворениците, а бездомникот не може секој да го донесе дома… — Сметам дека денес […]