Божикен ораториум бр. 24: Плачот на Рахил

Глас се слуша во Рама, плач и ридање, и пискот голем: Рахил плаче за своите деца и не сака да се утеши, зашто ги нема. Мт. 2,18 Дело на Митрополитот […]

[Обновено] Иларион Алфеев: Изборот на Трамп има позитивно влијание врз меѓународната ситуација

Победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори ја искоментирал претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Високопреосветениот Волоколамски Митрополит г. Иларион, пренесува грчкиот информативен портал Romfea.gr. […]

Видео: Покров на Пресвета Богородица

преводот на македонски јазик е достапен со клик на копчето CC + + + Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите […]

Последната средба: Недела на Страшниот Суд

Евангелско четиво кое се чита во Неделата на страшниот суд, зборува за таа последна, решавачка средба со Христа, која нè очекува сите нас, кога од овој живот ќе преминеме во […]

За средбата со Христа: Рождество Христово

„Христос се раѓа – славете! Христос од небесата – пресретнете Го! Христос на земjата – вознесете се! Воспејте му на Господа сета земја!“ Со овие зборови свети Григориј Богослов ја […]

Вселенскиот патријарх ќе присуствува на папската интронизациона миса

Неговата сесветост, Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј I ќе присуствува на интронизацијата на новоизбраниот папа Фрањо. Информативната служба при Вселенската Патријаршија ја објави оваа вест вчера, потенцирајќи дека се работи за […]

За редовното причестување

Владико, колку често можеме и колку е потребно да пристапуваме кон Светата Тајна Евхаристија? Во моите епархии и парохии, секаде се трудам да нагласам дека основа на духовниот живот на […]

Догматското учење на Свети Григориј Богослов

Молчење и слово Служењето со зборовите Григориј го сметал за главен дел од својот живот. Меѓутоа уште пред завршувањето на Атинската академија тој знаел да ги посвети на себе, не […]