Грузискиот Патријарх назначи свој местобљустител

Се знае името на епископот, кој во случај на оставка на Патријархот, смрт или некои други причини, до избирањето на нов Католикос-Патријарх, ќе управува со црковните работи. За патријаршиски местобљустител […]

Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви […]

Св. монах Евтимиј Велики

На 2 февруари Црквата го слави споменот на св. старец Евтимиј Кереселидзе. Старец Евтимиј е роден 1865 година во Садмели (Грузија), во семејство на побожни родители Соломон и Марта. На […]

Грузиската Црква го менува ставот кон ЕУ и НАТО

Делегација сочинета од свештенството на Грузиската Патријаршија минатата недела го посетила Брисел. Посетата започнала на 7 ноември, кога грузиската делегација се сретнала со НАТО-претставникот за Јужен Кавказ и Централна Азија, […]

Информативен пресек [03.10.2016]

Прославен Соборот на сите македонски светители во Охрид Со света Архиерејска Литургија, во храмот на Премудроста Божја во Охрид, на која чиноначалствуваше Блажениот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, во […]

Искрено молете се на Бога

Еднаш го прашаа старец Гавриил Ургебадзе: „Оче, вие произнесувате молитва за властите. Ако јас, да речеме, не го сакам нашиот претседател, тогаш мојата молитва испаѓа неискрена?“ Тој се насмевна: „Кој […]

Информативен пресек: Грузија, Романија, Грција…

Пренос на неколку наслови од светските црковни новински агенции Седмица.ру Католикосот – Патријарх на цела Грузија г.г. Илија II успешно го завршил лекувањето во Германија, каде што се наоѓал од […]

Свети Јован Шавтели, епископ Генатски

Еден од помалку познатите светители кои ги празнуваме денес е светиот Јован Шавтели, епископот Генатски. Тој е еден од најзначајните грузиски светители – химнограф, философ, беседник, поет и духовник. Се […]

Фото-сторија: Кацхијскиот столпник

Грузискиот монах Максим веќе дваесет години живее на монолитната варовна карпа во Имеретија, која од локалното население уште во пред-христијанско време била почитувана како место во кое човекот може да […]

Почитувајте ги нашите традиции!

Писмо од грузинската интелигенција до специјалниот претставник на ЕУ во Грузија, г. Томас Хаммарберг. Писмото, под наслов „Почитувајте ги нашите традиции!“ било потпишано од голем број писатели, педагози, политиколози, државници, […]

Фијаско на протестите за анти-хомофобија во Грузија

Илјадници православни клирици и лаици го попречија одржувањето на протестот организиран како дел од одбележувањето на меѓународниот ден протиф хомофобијата (17 мај) во Тбилиси, Грузија. Во судирот меѓу двете спротивставени […]