Свети Ѓорѓи Кратовски

Тропар на св. Ѓорѓи Кратовски, гл. 2 Од рана возраст со света желба на Господа си Му се предал, со сета душа Христа Единиот си Го засакал и Него, Кој е вистинскиот Бог во Троица почитуван, пред нечестивите Турци си Го проповедал. Со венец маченички си се украсил, славен, и кон небеските жители си се […]

Св. монах Евтимиј Велики

На 2 февруари Црквата го слави споменот на св. старец Евтимиј Кереселидзе. Старец Евтимиј е роден 1865 година во Садмели (Грузија), во семејство на побожни родители Соломон и Марта. На Крштение го добил името Евстатиј. По завршувањето на основното образование во помесното парохиско училиште, петнаесетгодишниот Евстатиј заминал да бара работа најпрво во Кутаиси, па потоа […]

Житие во слики: св. првомаченик и архиѓакон Стефан

На 9 јануари Црквата го празнува споменот на првомаченикот и архиѓакон Стефан. Овој светител се вбројува во редот на 70. апостоли; тој не бил меѓу првите ученици Христови кои од почетокот биле со Него, но по неговите славни дела, и тоа како може да се вброи меѓу нив. Црквата особено го почитува и затоа што […]

Житие во слики: Св. Никола Чудотворец

На 19 декември Црквата празнува еден од најпочитуваните светители, светиот Николај Чудотворец, архиепископот Мирликиски. Ви го претставуваме неговото житие во слики, наменето за нашите најмали читатели. Свети Никола се родил во третиот век, во грчката колонија Патара, во римската провинција Ликија. Уште како дете тој секојдневно ја читал Библијата, по цели денови седел во црквата, […]

Житие во слики: Св. апостол Андреј

На 13 декември Црквата го празнува споменот на св. апостол Андреј Првоповикан. Ви го пренесуваме неговото житие во слики, за да можете да го прочитате заедно со вашите деца и внуци. Браќата Андреј и Симон (Петар) биле галилејски рибари. Постар бил Симон, но сепак, прв од дванаесетте апостоли, што Го сретнал Христа, бил токму Андреј. […]

Светиот берберин

Светиот новомаченик Илија бил берберин во градот Каламата на Пелопонез, многу почитуван од турските власти поради неговата остроумност. Еден ден, локалниот кадија дошол да го посети, и св. Илија го замолил да направи сѐ што може за да се намали данокот што им бил наметнат на христијаните. Според зборовите на берберинот, мнозина христијани ќе биле […]

Свети свештеномаченик Јован Кочуров

Пред 99 години, на 31 октомври (13 ноември) 1917 година започнала една нова страница во руската историја на светоста, исполнета со голема мака, односно светоста на новомачениците од 20. век. Почетокот на новите богоборни прогони на Црквата и христијаните во Русија е поврзан со мачеништвото на рускиот свештеник Јован Кочуров, чијшто спомен го празнуваме денес. […]

Свети Прохор Пчински

Свети Прохор Пчински е роден во Македонија, во областа Овче Поле, од благочестиви родители Иван и Марија. Тие благородни, богобојазливи луѓе имаа и голем имот но секогаш го поставуваа Божјото пред световното, духовното пред материјалното и даваа и им помагаа многу на сиромашните, но беа бездетни. За тој свој недостаток тие непрестано се молеа на […]

Кратко житие на свети Константин Кавасила

Светиот Константин Кавасила се родил и живеел во една бурна епоха на постојани војни и борби за превласт помеѓу христијанските владетели на распарчената Источна империја. За неговиот живот и дело до нас е стигнат мал број податоци. Се родил во Драч, во познатото семејство Кавасила. Како припадник на благороднички род, свети Константин уште од младоста […]

Свети великомаченик Александар Шморел

Светиот великомаченик Александар Шморел (или св. Александар Минхенски) бил студент по медицина за време на Втората светска војна и еден од основачите на тајната антифашистичка група ,,Бела роза”. Заедно со останатите членови на Бела роза се обидувал да им ја посочи вистината за природата на владеењето на Хитлер и нацистите во Германија на обичните Германци. […]

Свети Јован Рилски

Преподобниот Јован Рилски се родил во 876 г. во селото Скрино, на падините на Осоговска планина, крај реката Струма. Рано останал сираче. Како дете бил пастир кај некои богати луѓе. Еднаш изгубил една од кравите и теле. Момчето долго плачело и се молело, Бог да му помогне. Кога ги нашол кравата и телето, заради голема […]

Св. Козма Етолски

Свeштеномаченикот Кoзма Етолски, рамнoапoстoлeн, бил рoдум oд Етолоакарнанија, oд сeлoтo Мeгадeндрoн (Гoлeмo Дрвo), недалеку од Термо. Во младоста бил неук, за подоцна да замине на Света Гoра, кадe најпрво учи во Атонијадата, а подоцна, вo Филoтeјскиoт манастир бил пoтстрижeн за инoк. Нo гoнeт oд сeкoјднeвната жeлба да гo прoпoвeда Eвангeлиeтo на нарoдoт, после две години […]

Православна Македонија: Свети Ахил Лариски

Остров Свети Ахил, Мало Преспанско Езеро Во денешниот Пролог читаме: Свети Ахил, епископ Лариски. Овој голем јерарх и чудотворец беше роден во Кападокија. Учествуваше на Првиот вселенски собор, на којшто ги посрами еретиците како со својата ученост така и со светоста, предизвикувајќи голем восхит. Зеде Свети Ахил еден камен и им викна на аријанците: „Ако […]

Светителот од Битола, св. Јован Шангајски

Светиот Јован Шангајски е Христов апостол, угодник, пастир, литург, светител, просветител, ревносен мисионер, автетичен сведок и примопредавач на апостолското предание помегу емигрираните Руси и сиот Божји народ. Роден е на 4 јуни 1896 година во малата населба Адамовка (Харковска губернија), во православното благочестиво семејство на Борис и Глафира Максимович, со крстено име Михаил. Бил воспитан […]

Видео: Свети Јован Шангајски и Сан-Франциски

Внимавај! Стој цврсто на духовната стража, оти не знаеш кога Господ ќе те повика кон Себе. Во својот земен живот биди спремен во секој момент да Му поднесеш сметка. Чувај се непријателот да не те фати во својата мрежа, да не те прелаже предизвикувајќи да паднеш во искушение. Дневно проверувај ја својата совест, испитувај го […]