Документарен филм: „Валаам“

„Судбината на Валаам е судбина на Русија“, а тоа најдобро се огледува во најновиот документарен филм на Андреј Кондрашов за Валаам, кој во поширокиот православен свет е познат и како Северна Света Гора. Опишан како „огледало на Русија“, на неговото возрождение се гледа како на метафора за обновување на силата на Руската Федерација за време на владеењето на Владимир Владимирович Путин.

Критикуван од западните медиуми како PR-производ пред претстојните извори во март, филмот изобилува со сведоштва, информации и прекрасни кадри од овој молитвен бисер на православна Русија, и токму затоа вреди да се погледне, за барем на миг да се пренесеме во овој монашки архипелаг кој родил голем број светители.

Достапен е и превод на документарниот филм, со клик на копчето CC.

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz