Аудио запис од Литургија служена од старец Порфириј

Денес се одбележуваат 24 години од блаженото упокојување во Господа на преподобниот Порфириј Кавсокаливиски. За светиот старец има навистина многу што да се каже; на овој сајт честопати ги пренесуваме неговите поуки.

Овој пат, споделуваме еден аудио запис од утрената богослужба и Литургијата што св. Порфириј ја служел на 27 мај 1977 г. во испосницата на св. Николај во Пентели, каде што се повлекол по неговото пензионирање четири години претходно.

(постои и кратка верзија од овој фајл, со исечоци од најважните делови од Литургијата)

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz