Заштитник – филм за св. Нектариј Битолски

Прв документарен филм за животот и делото на Свети Нектариј Битолски, кој раскажува за местото каде што тој се родил, Скитот во кој што се подвизувал, и возобновувањето на неговиот култ во Битола.

Повторно си меѓу нас, Нектарие, денес, на твојот празник. Никогаш не оставај нè и не отстапувај од нас, туку секогаш биди тука меѓу нас; погледни на нашите усилби и постојано моли Го сесветлиот Христос да не нè посрами во судниот ден.

(Стихира од Вечерната, глас 3)

Продукција АСТРА-ВЕДА, 2015
Сценарио: Драги Атанасовски
Режија: Благојче Божиновски

Извор: Преспанско-пелагониска епархија

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz