Впишување на св. Гаврил Светогорец, еп. Велички во диптихот на Светиите

Објава на одлуката на Свештениот Синод на МПЦ-ОА, прочитана од Преосветениот Епископ Хераклејски, г. Климент. За ден на празнување на неговиот спомен е одреден денот на неговото упокојување, 12 јануари и денот на неговата канонизација, 28 мај. Извор: Фејсбук профил на Виктор ГоневОсветување на иконата на светиот. Извор: Фејсбук профил на Виктор ГоневМоштите на св. Гаврил. Извор: Фејсбук страница на црквата „Св. Климент Охридски“ и „Св. Параскева – Петка“ од ШтипОставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz