Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви пренесеме фотографии од повеќе цркви и манастири посветени токму на неговиот свет спомен. Секако, прошетката ја започнуваме токму од државата што го носи името на […]

[Видео] Видете ја црквата чијшто спомен и чуда се слават денес

Денешниот празник е поврзан црквата на Пресвета Богородица – Живоносен Источник (или извор), со иконата што ни ја покажува Богородица како Мајка на Животот, односно Извор од кој извира Животот (Исус Христос), и со многуте чуда што се случиле на овој извор. Црквата е сместена во истамбулската населба Зејтинбурну, во маалото Балакли (оттука и популарното […]

Митрополитот пирејски Серафим го повика Ердоган да се покрсти

Високопреосветениот пирејски митрополит г. Серафим уште еднаш ја разбранува јавноста, овој пат поради писмото на 37 страници испратено до турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кое го повикува турскиот државник да се покрсти, а кум на крштевката да му биде рускиот претседател Владимир Владимирович Путин. Звучи како шега, но веста е вистинита. Имено, во деновите […]

Играчи на Pokemon Go провалиле во руската црква во Виена

Парохијата на Соборната црква „Св. Никола“ на РПЦ во Виена, Австрија, поднела официјална жалба поради провалата на играчите на играта „Pokemon Go“, јавува Интерфакс. Како што се наведува во жалбата, играчите провалиле во Соборната црква која е определена единствено како место за богослужби. Неколку дена претходно, пак, Руската Црква се обрати до играчите на играта […]

Црквата на св. Никола во Анталија

Црквата на св. Никола во древната Мира (денешно Кале или Демре) е лоцирана близу денешната туристичка дестинација Анталија во Турција, каде голем број македонски граѓани решаваат да го поминат летниот одмор. Сепак, за многумина ова е непозната информација, па решивме да пишеме неколку збора како дел од серијата посветена на поклоничките патувања, за да ги […]

За потребите на снимање на турска серија, запалена црква во Турција

Кападокија во Турција отсекогаш била омилено место за снимање на турските продуценти. Во напуштената област постојат многу стари живеалишта. Голем дел од нив биле оштетени или уништени поради потребите на филмските сетови. Деновиве турската интелектуална јавност е разбранувана од палењето на црквата на Успението на Пресвета Богородица во градот Невсеир, Кападокија. Според турскиот весник „Јени […]