Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви пренесеме фотографии од повеќе цркви и манастири посветени токму на неговиот свет спомен. Секако, прошетката ја започнуваме токму од државата што го носи името на […]

Видео разгледница: Велигден низ светот

Дел од благорадосната атмосфера од објавувањето и празнувањето на Светлото Христово Воскресение низ светот: Сиропиталиште „Св. Инокентиј“, Мексико (мисија на ПЦА) Сејднајски манастир на Рождеството на Пресвета Богородица, Сирија Манастир „Ксенофонт“, Света Гора Црква „Св. Теодор“, Вљора, Албанија Соборна црква „Казанска икона на Мајката Божја“, Санкт Петербург, Руска Федерација Соборна црква „Св. Димитриј Солунски“, Чикаго, […]

[Обновено] Иларион Алфеев: Изборот на Трамп има позитивно влијание врз меѓународната ситуација

Победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори ја искоментирал претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Високопреосветениот Волоколамски Митрополит г. Иларион, пренесува грчкиот информативен портал Romfea.gr. Алфеев изразил надеж дека се надева дека победата на Трамп ќе има позитивно влијание врз меѓународната ситуација. Сепак г. Иларион нагласил дека „времето ќе покаже […]

Систем претепан од бурите на историјата

Сергеј Шмеман, уредник на New York Times „Попусто е да се вели дека демократијата е понесуетна, понегорделива, понесебична, понеамбициозна или понеалчна од аристократијата или монархијата. Ова е неточно, и никаде во историјата не се јавува пример што би го поткрепило ваквото мислење“. Ова можело да биде речено од било кој од многуте критичари на западната […]

Патот на еден растафаријанец кон Православие

Го нарекуваат муслиман, евреин, зен мајстор, дури и Осама бин Ладен. Честопати луѓето се збунети: кој е овој човек? Мајкл (Михаил) Вилсон, кој повеќе од две децении работел во канзашката Liberty Hall, има долга брада, која како што расте и се одделува од неговото лице, така и обелува, и испрашени суканици останати од деновите кога […]