Има два типа на луѓе

Има два типа на луѓе: верни, кои знаат дека нивната вера е слаба, и неверни, кои мислат дека нивната вера е голема. Токму затоа Господ рекол дека ако се молиш и ако постојано стоиш пред Бога, тогаш се молиш со срце смирено и скрушено, и само тогаш верата навира во тебе. Од молитвата, верата се […]

Посен ориз со печурки

200-300 грама ориз 500 грама шампињони, свежи 200 грама варен грашок 1-2 варени моркови 100 грама ореви Оризот се вари со малку сол или вегета по желба. На страна се пржат исечените шампињони со малку зејтин. Откако ќе се свари како оризот, се додава грашокот, печурките и морковот (сецкан на коцки) како и кршени или […]

Посно Тавче Гравче

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: • 1 мала лажица црвен пипер • малку сол • 500 милилитри асло • 1500 грама кромид • 1000 грама грав • 1 главица лук • 1 мала лажица бибер ПОДГОТОВКА: Измијте го гравот. Откако ќе преврие, првата вода се истура. Потоа варете во тенџере со многу вода. Додадете ја исчистената главица лук […]

Од каде доаѓа зборот пост?

Зборот пост е сесловенски: на црковнословенски – „постъ“; на руски, македонски, бугарски и српско-хрватски – пост; на словенечки, словачки, полски – post; на чешки – pust. Според мислењата на истражувачите (Макс Фасмер и др.), зборот потекнува од моравско-панонските словени т.е од древно-германски јазик, во кој зборот fastо значи пост. Преку нив, овој збор почнал да […]

Време за пост

Тогаш дојдоа при Него учениците Јованови и рекоа: „Зошто ние и фарисеите постиме многу, а Твоите ученици не постат?“ А Исус им рече: „Зар можат сватовите да бидат нажалени додека е со нив младоженецот? Но, ќе дојдат дни, кога младоженецот ќе се оттргне од нив, па тогаш и тие ќе постат”. Матеј 9, 14-15 Време […]

Зошто е потребен постот?

Постот е древна добродетел. Заедно со молитвата тој го подготвува христијанинот за распетие и воскресение. Постот е храна за душата. Постот нè учи на воздржување, кое му е потребно на секој човек. Нè учи да се одрекнеме од прекумерното, од раскошот и изобилието. Можеби човекот само постот може да го принесе на Бога како „дар“. […]

Сега е денот на спасението!

„Дојде постот, мајката на целомудреноста“ [т.е. на душевната чистота]. А какво беше времето до овој ден? Време на блудничење? Душата блудничеше со сето она што, како пријатно, ќе ѝ се појавеше пред очи – и со лицата, и со стварите, а уште повеќе со гревовните страсти. Секој има своја страст на која во сè ѝ […]

Што е тоа пост?

Втор дел од преписот од аудио записот на едно предавање на проф. д-р протоѓакон Андреј Кураев посветено на Великиот Пост Зборот „пост“ во рускиот јазик, како и во латинскиот, има две значења. Пост како време на воздржание и пост како место, кадешто се наоѓа караулниот, дежурен војник. Во латинскиот јазик, од кадешто овој збор, најверојатно, […]

Разговори за постот (2)

Прв дел Сергеј 20 години, студент Нема да постам. Јас сега растам и се развивам, што значи дека треба добро да се хранам. – Јас не постам. Еднаш разговарав со еден свештеник, и тој ми кажа дека постот е потполно незадолжителен. Јас сега растам и се развивам, што значи треба добро да се хранам. Во […]

Разговори за постот (1)

Отец Андреј Ткачјов разговара со неколкумина млади околу смислата на постењето од православен аспект. Назар, 29 години Не разбирам зошто Црквата пропишува пост пред најголемите христијански празници. – Нема да постам пред Божик. Нема да постам едноставно поради тоа што не разбирам зошто Црквата одредува пост пред најголемите христијански празници. Лично за мене, постот е […]

Чуму ни е постот пред Успение?

Потценувачки би било кога би рекле дека има многу што напишано за празникот на Успението на Пресвета Богородица. А сепак, толку малку се пишува за постот што му претходи на овој празник. Секој православен христијанин е свесен и запознаен со причините за постите пред Пасха и Рождество Христово. И макар што можеби некој чул за […]

Мали добри дела

Протоереј Андреј Јуревич – за тоа како да се прават добри дела, кога немаме пристап до затворениците, а бездомникот не може секој да го донесе дома… — Сметам дека денес не е потребно да се бараат сиромаси за да им се помогне. Познато е дека и богатите плачат, па затоа, сосема е непотребно специјално да […]