Известување и покана за неколку настани до крајот на мај

Канонизација на св. Гаврил Светогорец, еп. Велички Вечерна богослужба сабота, 27 мај 2017 г. 18:00 Соборен храм „Св. Никола“, Штип Архиерејска Литургија недела, 28 мај 2017 г. 09:00 Соборен храм „Св. Никола“, Штип На вечерната богослужба ќе чиноначалствува неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. На Светата Архиерејска Литургија ќе началствува Архиепископот Охридски и […]

Меѓународна летна школа: „Локалноста и меѓуграничната размена во средниот век“

Во Конгресниот центар на УКИМ во Охрид од 16. до 22. август ќе се одржи Меѓународната летна школа на тема „Локалноста и меѓуграничната размена во средниот век“ во организација на меѓународната академска мрежа ЕГСАМП – Европска дипломска школа за античка и средновековна филозофија и Катедрата за систематско богословие при Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“ во […]