Информативен пресек [03.10.2016]

Прославен Соборот на сите македонски светители во Охрид Со света Архиерејска Литургија, во храмот на Премудроста Божја во Охрид, на која чиноначалствуваше Блажениот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити Тимотеј, Петар, Наум, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф, Јосиф, Преосветениот Епископ Климент, како и бројно свештенство и свештеномонаштво, на 2 октомври беше […]

Меѓународна летна школа: „Локалноста и меѓуграничната размена во средниот век“

Во Конгресниот центар на УКИМ во Охрид од 16. до 22. август ќе се одржи Меѓународната летна школа на тема „Локалноста и меѓуграничната размена во средниот век“ во организација на меѓународната академска мрежа ЕГСАМП – Европска дипломска школа за античка и средновековна филозофија и Катедрата за систематско богословие при Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“ во […]