Впишување на св. Гаврил Светогорец, еп. Велички во диптихот на Светиите

Објава на одлуката на Свештениот Синод на МПЦ-ОА, прочитана од Преосветениот Епископ Хераклејски, г. Климент. За ден на празнување на неговиот спомен е одреден денот на неговото упокојување, 12 јануари и денот на неговата канонизација, 28 мај. Извор: Фејсбук профил на Виктор Гонев Осветување на иконата на светиот. Извор: Фејсбук профил на Виктор Гонев Моштите […]

Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви пренесеме фотографии од повеќе цркви и манастири посветени токму на неговиот свет спомен. Секако, прошетката ја започнуваме токму од државата што го носи името на […]

Планирање семејство или избирање живот (1)

Знаеш ли, дете мое, зошто нивите донесуваат тежок плод напролет, а во лето даваат јалова жетва? Затоа што и ќерките човечки го замразија плодот во утробата своја и го убиваат во цутот. Не плачи, дете мое, наскоро Господ ќе дојде и сѐ ќе уреди. – Владика Николај (Жички) Во последно време често размислувам за нас, […]

Галерија: Крстот над Скопје

Пилот на „Визер“ на својот налог на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави фотографии од скопската котлина во магла. Во „езерото“ од магла единствено се гледа врвот на планината Водно и Милениумскиот крст. Фотографиите, веруваме, ќе ве остават без здив. Семоќен Крсту, похвало на апостолите, тврдино на преподобните и знамение на верните, славо на јерарсите и мачениците, […]

Брацо и секуларноста

Кога на почетокот од новата година пробиштипските ученици присуствуваа на Божествена Литургија, целата македонска јавност го крена гласот против, како што се велеше, нарушувањето на секуларноста загарантирана со Уставот на Република Македонија. Во меѓувреме, на социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа дека во Скопје, во просториите на Градежниот факултет при УКИМ бил […]

Собор на сите македонски светители

Со божествена проповед го просветивте народот македонски, и со лачите на евангелската вистина ја украсивте вселената, светители сефални. Славејќи Го Христа Господа, Кого Го засакавте од својата младост како божји угодници станавте жители на небесата, столбови и заштитници на Македонската Црква. Усрдно го празнуваме вашиот спомен и ви се молиме: Бидете застапници пред Христа, нашиот […]

Образот на образованието

Неодамна го прославивме патронот на градот – светиот Климент Охридски. За него многумина не знаат дека всушност бил епископ Велички – област за која денес не се знае со сигурност каде точно се наоѓала, но сигурно не станува збор за Охрид. Веројатно е област на јужното крајбрежје на езерото. Но, каде и да епископствувал свети […]

Заповедано ни е да имаме само еден непријател

Во време на крајна поделеност во нашето општество, овие живи слова на Златоустиот Јован би можеле да ни послужат како потсетник на она на кое сме повикани да бидеме: блажени миротворци кои ќе се наречат синови на Отецот, безумни заради Христа благовестители и жители на Небесниот Ерусалим по ветување. Без разлика на која страна и […]

Света Султана

Другата Македонија (не онаа од исток), онаа којашто „не постои“ Новото име На оној, што победува, ќе му дадам да јаде од сокриената мана, и ќе му дадам бело камче, и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној што го добива!“ (Откр. 2, 17) Вечерната служба за духовденската задушница се […]