Грција ги одобри истополовите граѓански заедници

Доцна синоќа во вторникот, 22 декември 2015г., грчкиот законодавен дом одобри закон со кој им се овозможува правото на истополовите двојки да склопат граѓанско партнерство, пренесоа грчките медиуми. Со овој чекор, гласно осуден од Грчката Црква, Грција стана една многуте европски земји во која законски е овозможена и регулирана истополовата заедница. За законот преку кој […]

Исповед на една жртва

продолжение на Скорешна историја на содомијата Деновиве разговарав со еден од луѓето, за кои никогаш нема да пишува ни веникот „Фома“ ни ЖМП (Журнал на Московската Патријаршија). Поранешен монах. Сега тој има 30 и нешто години, и работи световна работа. Тој ме најде, за да ми се заблагодари за тоа, дека со минатогодишните мои публикации, […]

Скорешна историја на содомијата

Коментар од редакцијата: Професорот Андреј Кураев на македонската православна јавност ѝ е доволно познат. Ова се должи, пред сè, на неговите книги, статии и анализи кои се однесуваат на многу теми од современото живеење на Црквата. Исто така, пред неколку години тој беше гостин во Скопје и одржа две предавања на кои посетеноста беше исклучително […]

Почитувајте ги нашите традиции!

Писмо од грузинската интелигенција до специјалниот претставник на ЕУ во Грузија, г. Томас Хаммарберг. Писмото, под наслов „Почитувајте ги нашите традиции!“ било потпишано од голем број писатели, педагози, политиколози, државници, скулптори, студенти, многудетни мајки… Меѓу потписниците имало и претставници на различни националности и вероисповеданија: Грузијци, Руси, Азербејџанци и Ерменци, православни, муслимани… Писмото станало една од […]

Ѓакон Андреј Кураев: Валкана тема (2)

(продолжува од првиот дел) Но, да си спомнеме нецензурирано за два најпознати и најубави грчки митови. Има еден збор што му е мил на секое новоруско срце – Кипар. На Кипар на секој турист му ја покажуваат „плажата на љубовта“, на која од морската пена некогаш излегла прекрасната Афродита. А во училиштата, при запознавање со […]

Ѓакон Андреј Кураев: Валкана тема (1)

Има такви теми што меѓу Христијаните „не треба ниту да се спомнуваат“ (Ефес 5,3). Како и во областа на вероучението „злобата на еретиците нѐ принудува да правиме недозволени нешта, да излегуваме на недостижни височини, да говориме за неискажливи предмети, да спроведуваме забранети испитувања; заблудите на другите нѐ принудуваат да тргнеме на опасен пат во објаснување […]

Скандал во Грција: Розовиот митрополит

Пред неколку дена, грчкиот весник „Акрополис“ излезе со ултиматум до Светиот Синод на Грчката Православна Црква, заканувајќи се дека, доколку Црквата не реагира, весникот ќе објави снимка на којашто се гледа како еден митрополит остварува мажеложнички однос со друг маж. Според весникот, снимката им била испратена од анонимни членови на Синодот, кои пак, биле гневни […]

Свештенството и хомосексуалноста

Затоа Бог ги предаде на срамни страсти: жените нивни природните потреби ги заменија со противприродни; и мажите исто така; оставајќи го природното зближувањсе со женскиот пол, се распалија со желби еден кон друг, и вршеа срамни работи мажи со мажи, добивајќи отплата каква што одговараше на нивната заблуда. (Рим. 1,26-27) За полесно разбирање, ќе направиме […]

Фијаско на протестите за анти-хомофобија во Грузија

Илјадници православни клирици и лаици го попречија одржувањето на протестот организиран како дел од одбележувањето на меѓународниот ден протиф хомофобијата (17 мај) во Тбилиси, Грузија. Во судирот меѓу двете спротивставени страни биле повредени најмалку 28 лица, а 14 од нив биле хоспитализирани. Меѓу повредените има и новинари. Поглаварот на Грузиската Црква, а воедно и највлијателна […]

Хомосексуален брак – форма или оксиморон?

Некој ќе рече, само уште една варијација на брачниот ритуал која до сега не беше позната или присутна. Мотивите и контекстот веројатно се исти. Но, дали со ваква констатација можеме да го затвориме случајот? Сигурно не. Всушност, постојат две нивоа на кои овој проблем може да се согледа и анализира. Прво, на ниво на граѓански […]

Наскоро пресуда за Пуси Риот

По долго одбивање да напишеме нешто за Пуси Риот, сметаме дека сепак сме должни да ја пренесеме и другата страна на приказната, а со цел да ве известиме за предизвиците изродени од моралната ерозија со којашто се соочува руската држава. Од самиот почеток се извинуваме за експлицитните содржини кои би можеле ве обеспокојат. Рускиот панк […]

Родов мејнстрим: културна револуција

Позади очите на јавната свест, постои една културна револуција, која се подготвува да го измени највнатрешното јадро на социјалната структура на нашето општество. Се работи за поништување, чекор по чекор, на идентитетот на мажот и жената; сексуалните стандарди и социјалните форми засновани на бракот, семејството, мајчинството и татковството. Оваа културна револуција е наречена родов мејнстрим […]

Хомосексуалниот христијанин

Голем број на хомосексуални мажи и жени тврдат дека Христијанската вера е водечкото правило во нивните животи. Некои од нив сметаат дека нивната сексуална ориентација им е дадена од Бога, дека е добра, и дека нема ништо лошо ниту погрешно со нивните хомосексуални активности. Овие лица велат дека Библијата и Црковното Предание не го осудуваат […]