Митрополитот пирејски Серафим го повика Ердоган да се покрсти

Високопреосветениот пирејски митрополит г. Серафим уште еднаш ја разбранува јавноста, овој пат поради писмото на 37 страници испратено до турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кое го повикува турскиот државник да се покрсти, а кум на крштевката да му биде рускиот претседател Владимир Владимирович Путин. Звучи како шега, но веста е вистинита. Имено, во деновите […]

Да бидеме луѓе

Можеби најпознатата поука на блаженоупокоениот Патријарх Павле е таа дека треба да бидеме луѓе. Во една прилика, запрашан како православните христијани да го исполнат нивниот потенцијал кон којшто се повикани – да станат светители – смирениот Патријарх одговорил: „Прво да бидеме луѓе, па дури потоа ќе мислиме како да станеме светители“. Навистина, поразува тоа што […]

Одговор за еден муслиман

Прашање: Јас сум муслиман. Зошто постојат Евангелијата од Лука, Марко итн.? И како се однесува православието кон пророкот Мухамед, кон неговиот свет и кон исламот? Абдуррахим, муслиман-верник Одговор: Евангелијата се нарекуваат така, бидејќи Христовите зборови биле запишани од Неговите ученици – апостолите: Матеј, Марко, Лука и Јован. За време на Својот живот, Христос ништо не […]

Писмо од Мухамед до христијанските монаси

Според преданието на христијанските монаси од манастирот „Света Екатерина“ на Синај, пророкот Мухамед често го посетувал нивниот манастир и водел разговор со христијанските свештеници. Овој документ е напишан 626 година, а се состои од неколку одредби на теми кои се поврзани со живтот на христијаните под исламско управување и го носи препознатливиот печат на пророкот. […]

И Христијаните во Палестина извикуваат „Аллаху Акбар“

[извадок од интервјуто Неговото Блаженство, Архиепископот севастиски г. Теодосиј, единствениот палестински владика во Ерусалимската Патријаршија] За западниот ум, зборовите „Аллаху Акбар“ звучат заканувачки. Што мислат Христијаните од Светата Земја за нив? Ние, Христијаните, исто така велиме „Аллаху Акбар“. Тоа е израз на нашето сфаќање дека Создателот е велик. Не сакаме оваа фраза да се поврзува […]

Исламската држава со порака до Балканот: Чест е да си во Џихадот

Ново пропагандно видео од Одделот за медиуми на ИСИС – Алхајат Медиа Центер се појави на интернет, а кое, како што се вели во самиот наслов, е наменето за Балканот. Во видеото на англиски, албански и босански јазик се повикуваат сите муслимани од Балканот да земат учество во светата војна – џихад. – Упатуваме порака […]

Џихадист од Исламската држава стана христијанин

Откако преживеал клиничка смрт и бил спасен од римо-католички монаси, еден џихадист кој војувал за Исламската држава се покајал и се преобратил во христијанство, пренесува новинската агенција „Линга“. Според сведоштвата што ги пренесуваат сведоците на овој несекојдневен настан, вистинско чудо било тоа што триесетидвегодишниот муслиман ја преживеал престрелката што се случила недалеку од источната граница […]

Чудо: Во дом на муслимани мироточи икона на Пресвета Богородица

Во Париз, во дом на муслимани од Турција мироточи икона на Пресвета Богородица. Пред неколку години еден брачен пар од Антакија, Р. Турција (некогашна Антиохија) се преселил во Париз, Франција. Таму се вработиле и се населиле во едно париско предградие. Нивните имиња – Есат и Севим Алдидароглу. Во нивниот дом во Париз постојано може да […]

За верата и смирението: „Ви благодарам што го убивте син ми“

Мајката на еден од убиените копти во Либија (кои Коптската црква ги прогласи за маченици), Кирил, во едно неодамнешно интервју вели дека им простила на убијците на нејзиниот син, затоа што тој е сега „со Господа“. Уште повеќе, таа вели дека се моли за милитантите, за и тие да ја видат светлината и да се […]

Социјален експеримент: Напад и одбрана

Претставени се две ситуации. Во првата, Кавказец „напаѓа“ Русинка, а во втората Русин – Кавкаска. При нападите кон Русинката, никој не реагира, додека, пак, при нападите на Кавкаската, неколку Кавкасци се впуштаат во физичка пресметка за да ја одбранат „нивната сестра“, иако не ја ни познаваат, како што и самите велат. Еве и неколку коментари […]

Флешмоб во Швајцарија за поддршка на Христијаните од Блискиот Исток

Швајцарските медиуми јавуваат за флешмобот што се случил на централната улица во главниот град на Швајцарија, Берн, минатата сабота, во знак на поддршка на Христијаните од Блискиот Исток. На звучен сигнал, 400-те учесници паднале на нивните колена. Некои од нив носеле маички со арапската буква „Н“, со која радикалните исламисти од Исламската држава ги обележале […]

Дали е правилно Христијаните да го користат зборот „Аллах“?

Прашање Дали би сакале да напишете нешто за историјата на употребата на зборот Аллах од арапските православни Христијани? Кога за прв пат бил употребен тој збор? Каква е неговата предхристијанска, но и предисламска употреба? Во неколку наврати ми беше кажано дека самиот термин е неподобен за употреба во христијански контекст, поради неговата употреба во Исламот, […]

Христос, вистинскиот Курбан

За време на празникот на жртвено поклонение, Курбан Бајрам, муслиманите извршуваат ритуали околу и во нивното најсвето светилиште, Ќабата, во Мекка. Ритуалот, според нив, служи за потсетување на замената на жртвата на Авраам (според нив, Исмаил, а не Исаак бил речиси жртвуван) со животинска жртва. Како потврда на ритуалот, тие колат крвна жртва, наречена Курбан, […]

Хамас користи православен храм за лансирање на ракети

Во разговор со христијанската информативна агенција CBN News, Архиепископот на Газа и Тиверија, г. Алексиј (Ерусалимска Патријаршија), соопштил дека црквата во која неодамна биле прифатени околу 2000 раселени Палестинци – Муслимани, Хамас во моментов ја користи за лансирање на ракети на израелска територија. Според неговите зборови, владиката Алексиј ги отворил портите на црквата на св. […]

Муслиманот кој го даде својот живот за Христијаните од Мосул

Според порталот ankawa.com, еден универзитетски професор – Муслиман бил убиен откако јавно проговорил против анти-Христијанското гонење. Во меѓувреме, Исламската држава одредила месечна сума од 450 американски долари како верски данок (џизија) за немуслиманското население. Махмуд Ал Асали, професор по педагогија на Универзитетот во Мосул, одбил да молчи за насилството насочено кон Христијаните од Мосул. Според […]