Божикен ораториум бр. 24: Плачот на Рахил

Глас се слуша во Рама, плач и ридање, и пискот голем: Рахил плаче за своите деца и не сака да се утеши, зашто ги нема. Мт. 2,18 Дело на Митрополитот Иларион Алфеев, во исполнение на Кибла Герзвама.

[Обновено] Иларион Алфеев: Изборот на Трамп има позитивно влијание врз меѓународната ситуација

Победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори ја искоментирал претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Високопреосветениот Волоколамски Митрополит г. Иларион, пренесува грчкиот информативен портал Romfea.gr. Алфеев изразил надеж дека се надева дека победата на Трамп ќе има позитивно влијание врз меѓународната ситуација. Сепак г. Иларион нагласил дека „времето ќе покаже […]

Видео: Покров на Пресвета Богородица

преводот на македонски јазик е достапен со клик на копчето CC + + + Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите претстателски молитви Го смилостивува Бога кон нас грешните. Помошта на Пресвета Богородица како кон поединци така и кон народите, како во мир така и во […]

Последната средба: Недела на Страшниот Суд

Евангелско четиво кое се чита во Неделата на страшниот суд, зборува за таа последна, решавачка средба со Христа, која нè очекува сите нас, кога од овој живот ќе преминеме во животот на идниот век. Од Христовите зборови за Страшниот Суд дознаваме дека, единствен критериум по кој овците ќе бидат одделени од козите е односот на […]

За средбата со Христа: Рождество Христово

„Христос се раѓа – славете! Христос од небесата – пресретнете Го! Христос на земjата – вознесете се! Воспејте му на Господа сета земја!“ Со овие зборови свети Григориј Богослов ја започнува неговата рождествена проповед, и оттогаш шеснаест векови тие одзвучуваат во нашите црковни богослужби, поставувајќи ни едни и исти прашања:во што е значењето на Рождеството […]

Вселенскиот патријарх ќе присуствува на папската интронизациона миса

Неговата сесветост, Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј I ќе присуствува на интронизацијата на новоизбраниот папа Фрањо. Информативната служба при Вселенската Патријаршија ја објави оваа вест вчера, потенцирајќи дека се работи за преседан непознат во Црквата по Големиот раскол од 1054 година, а сè во знак на приближување и сехристијанско обединување. Патријархот Вартоломеј ќе биде придружуван од […]

За редовното причестување

Владико, колку често можеме и колку е потребно да пристапуваме кон Светата Тајна Евхаристија? Во моите епархии и парохии, секаде се трудам да нагласам дека основа на духовниот живот на секој христијанин и основа за црковната заедница е токму Евхаристијата, Литургијата, Светата Причест. Евхаристиската побожност е каменот на кој се гради секоја духовна заедница. Забележувам […]

Догматското учење на Свети Григориј Богослов

Молчење и слово Служењето со зборовите Григориј го сметал за главен дел од својот живот. Меѓутоа уште пред завршувањето на Атинската академија тој знаел да ги посвети на себе, не зборовите како вештина, туку зборовите за Бога, знаел да постане не „филолог“ (Philologos), туку „филозоф“ (Philosofos), не ритор (говорник), туку богослов. Термините „философија“ и „богословие“ […]