Прошетка низ светот во чест на св. Георгиј Победоносец

Во чест на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (попознат меѓу народот под името св. Ѓорѓи и св. Ѓорѓија), решивме да направиме една „мала“ прошетка низ светот и да ви пренесеме фотографии од повеќе цркви и манастири посветени токму на неговиот свет спомен. Секако, прошетката ја започнуваме токму од државата што го носи името на […]

Св. монах Евтимиј Велики

На 2 февруари Црквата го слави споменот на св. старец Евтимиј Кереселидзе. Старец Евтимиј е роден 1865 година во Садмели (Грузија), во семејство на побожни родители Соломон и Марта. На Крштение го добил името Евстатиј. По завршувањето на основното образование во помесното парохиско училиште, петнаесетгодишниот Евстатиј заминал да бара работа најпрво во Кутаиси, па потоа […]

Грузиската Црква го менува ставот кон ЕУ и НАТО

Делегација сочинета од свештенството на Грузиската Патријаршија минатата недела го посетила Брисел. Посетата започнала на 7 ноември, кога грузиската делегација се сретнала со НАТО-претставникот за Јужен Кавказ и Централна Азија, Џејмс Апатуреј. Ова била прва официјална средба со православно свештенство во центарот на НАТО во Брисел. За време на посетата, биле остварени средби со претставници […]

Информативен пресек [03.10.2016]

Прославен Соборот на сите македонски светители во Охрид Со света Архиерејска Литургија, во храмот на Премудроста Божја во Охрид, на која чиноначалствуваше Блажениот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити Тимотеј, Петар, Наум, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф, Јосиф, Преосветениот Епископ Климент, како и бројно свештенство и свештеномонаштво, на 2 октомври беше […]

Искрено молете се на Бога

Еднаш го прашаа старец Гавриил Ургебадзе: „Оче, вие произнесувате молитва за властите. Ако јас, да речеме, не го сакам нашиот претседател, тогаш мојата молитва испаѓа неискрена?“ Тој се насмевна: „Кој е најмалечок и најсакан кај вас дома?“ – Мојот син Никола. – За твојот малечок Никола, ти се молиш? – Да. – А покрај него, […]

Информативен пресек: Грузија, Романија, Грција…

Пренос на неколку наслови од светските црковни новински агенции Седмица.ру Католикосот – Патријарх на цела Грузија г.г. Илија II успешно го завршил лекувањето во Германија, каде што се наоѓал од 14 јули поради неопходна интервенција што уследила по неговиот коронографски преглед. Денес, 29 јули 2015 г. се очекува Патријархот да се врати во Тбилиси, каде […]

Свети Јован Шавтели, епископ Генатски

Еден од помалку познатите светители кои ги празнуваме денес е светиот Јован Шавтели, епископот Генатски. Тој е еден од најзначајните грузиски светители – химнограф, философ, беседник, поет и духовник. Се подвизувал помеѓу од втората половина на 12-от и раниот 13-ти век, за време на владеењето на благоговејната царица Тамара. Од неговиот живот се зачувани многу […]

Фото-сторија: Кацхијскиот столпник

Грузискиот монах Максим веќе дваесет години живее на монолитната варовна карпа во Имеретија, која од локалното население уште во пред-христијанско време била почитувана како место во кое човекот може да се приближи кон Бога. Црквата која се наоѓа на врвот на карпата била изградена меѓу 6-от и 8-от век. Кога повторно била откриена во 1944 […]

Почитувајте ги нашите традиции!

Писмо од грузинската интелигенција до специјалниот претставник на ЕУ во Грузија, г. Томас Хаммарберг. Писмото, под наслов „Почитувајте ги нашите традиции!“ било потпишано од голем број писатели, педагози, политиколози, државници, скулптори, студенти, многудетни мајки… Меѓу потписниците имало и претставници на различни националности и вероисповеданија: Грузијци, Руси, Азербејџанци и Ерменци, православни, муслимани… Писмото станало една од […]

Масовно покрстување на муслимани во Грузија

Во 1991 година, 75% од Аџарите биле муслимани. Денес, 75% од нив се православни христијани*. Како може да се објасни оваа појава, којa очигледно е единствена во светот? Фактите велат дека наеселението во Аџарија, по освојувањето од Турците во седуманесеттиот век, било претежно муслиманско. Во 1878 година, оваа провинција со површина од 3.000 m2 е […]

Фијаско на протестите за анти-хомофобија во Грузија

Илјадници православни клирици и лаици го попречија одржувањето на протестот организиран како дел од одбележувањето на меѓународниот ден протиф хомофобијата (17 мај) во Тбилиси, Грузија. Во судирот меѓу двете спротивставени страни биле повредени најмалку 28 лица, а 14 од нив биле хоспитализирани. Меѓу повредените има и новинари. Поглаварот на Грузиската Црква, а воедно и највлијателна […]