Галерија: Крстот над Скопје

Пилот на „Визер“ на својот налог на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави фотографии од скопската котлина во магла. Во „езерото“ од магла единствено се гледа врвот на планината Водно и Милениумскиот крст. Фотографиите, веруваме, ќе ве остават без здив. Семоќен Крсту, похвало на апостолите, тврдино на преподобните и знамение на верните, славо на јерарсите и мачениците, […]

Фото галерија: Црква на крајот на светот

– Во светот нема мир и тишина. А тука е доволно мирно. Овде можеш на мир и во тишина да Му се молиш на Бога – вели отец Софрониј во црквата „Света Троица“ на Јужниот Пол. Црквичката е изградена во 2004 година од обработени сибирски кедрови дрва. За повеќе, разгледајте ги фотографиите.

Фото галерија: Моштите на св. Никола во Бари

Како што читаме од денешниот Пролог, дeнeс сe слави прeнoсoт на мoштитe на св. Никола во Бари, меѓу народот познат како св. Никола Летен. Вo врeмeтo на царoт Алeксeј Кoмнeн и патријархoт Никoла Граматик, вo 1087 гoдина, тeлoтo на oвoј свeтитeл билo прeнeсeнo oд градoт Мир Ликиски вo градoт Бари, вo Италија. Тoа сe случилo […]

Храмот на св. Георгиј Победоносец во Лида

На 16 ноември Црквата го празнува споменот на обновувањето на храмот на свети Георгиј во Лида (Георгиопол, Палестина – денешен Лод, Израел). Историски гледано, првото осветување на храмот се случило за време на царувањето на благочестивиот цар Константин, кога во овој ден во него биле положени и нетлените мошти на светиот великомаченик. Покрај нив, во […]

Фото галерија: Погребение на старец Георгиј на Света Гора

Во попладневните часови на вчерашниот ден, на Света Гора се соврши погребението на поранешниот проигумен на свештената григоријатска обител, архимандритот Георгиј. Десетици монаси, свештеници, но и лаици кои беа благословени од присуството на овој духовен столб во нивните животи притекнаа за последен пат да се поздрават со старец Георгиј. Меѓу присутните беа и митрополитите Варнава […]