Седум најчитани текста на Православие.мк во август 2016

Интернет

Во случај да ги пропуштивте, еве ги седумте наjчитани текстови на Православие.мк за месец август 2016 година:

7. Чуму ни е постот пред Успение?

6. Успение – Денот на мајките

5. Ново чудо на св. Симеон Мироточив

4. Пет нешта што секој православен христијанин треба да ги прави секој ден

3. Бива ли да се работи во недела, оче?

Напросто, човек доаѓа за да му се каже „како треба“; свештеникот не објаснува, туку кажува „вака треба“. На овој начин, верата останува во темнина, непросветлена, на ниво на суеверие, обичај и фолклор. Бидејќи нашите луѓе…

2. Чудо: Во дом на муслимани мироточи икона на Пресвета Богородица

Пред неколку години еден брачен пар од Антакија, Р. Турција (некогашна Антиохија) се преселил во Париз, Франција. Таму се вработиле и се населиле во едно париско предградие. Нивните имиња – Есат и Севим…

1. „Окото на Фатима“ – талисман за нашето секојдневие?

Многу често во домовите, по возилата, на облеката на многумина гледам еден интересен симбол – т.н. „турско око“, „окото на Фатима“, или технички кажано, назар бонџук. Според исламското предание, ќерката на Мухамед, Фатима, на својот свршеник му подарила парче сино стакло, и благодарејќи на овој талисман тој…

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz