Најчитани 10 текста за 2016

Најчитани 10 за 2016

Ова се најчитаните и најсподелуваните текстови објавени на Православие.мк за оваа година. Доколку сте пропуштиле некои од нив, или сте ни се придружиле подоцна, еве уште една шанса да ги прочитате.

10. Од изреките на светиот старец Порфириј

9. Фануропита во чест на св. Фануриј, новооткриениот светител

8. Зошто одиме на бајачи?

7. Развод според Евангелието

6. Ново чудо на св. Симеон Мироточив

5. Таксистот кој ја кажуваше исусовата молитва

4. Пет нешта што секој православен христијанин треба да ги прави секој ден

3. Бива ли да се работи во недела, оче?

Можеби едно од најчестите прашања што верниците го поставуваат е поврзано со тоа дали, што и како може да се работи во недела. Не еднаш сум посведочил како нашите верници се расправаат за тоа дали во недела смее да се вклучи машина за перење или да се меси леб. И најчесто, и двете страни во спорот се повикуваат на својата баба која „така правела“ – аргументите се сведуваат на авторитетот на бабата.

2. „Окото на Фатима“ – талисман за нашето секојдневие?

Многу често во домовите, по возилата, на облеката на многумина гледам еден интересен симбол – т.н. „турско око“, „окото на Фатима“, или технички кажано, назар бонџук. Според исламското предание, ќерката на Мухамед, Фатима, на својот свршеник му подарила парче сино стакло, и благодарејќи на овој талисман тој успешно го завршил својот пат, при тоа совладувајќи ги сите можни и неможни препреки. Оваа едноставна приказна може да се прочита насекаде, од Википедија, до многу сајтови посветени на езотерија и окултизам.

1. Грчките медиуми јавуваат за чудо што му се случило на Македонец на Света Гора

Според страницата „Aγιορειτικες μνημες“ („Светогорски сеќавања“), чудото се случило на почетокот од овој месец во свештениот манастир Дохијар на Света Гора. Чудото го објавил еден монах кој присуствувал на настанот, а за него говорел и на едно предавање во Солун.

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz