Моштите на св. Николај Чудотворец во Москва

Моштите на св. Никола пристигнаа во Москва

Моштите на св. Николај Мирликиски, еден од најпрославените христијански светители, вчера пристигнаа во Москва, во навечерието на празникот на преносот на неговите свети мошти во Бари, Италија. Имено, ова е прв пат во речиси илјада години моштите да излезат од градот во јужна Италија. Сепак, во позлатениот 40-килограмски кивот изработен специјално за оваа пригода, не е сместено целото чесно тело на светителот. Имено, медицинските експерти успеале да извадат ребро од моштите на светителот, и токму тој дел е пренесен во Русија, каде што ќе остане до 13 јули, за кога е закажано повторното враќање во Бари.Оваа ретка можност е последица на средбата што лани на Куба ја остсварија римо-католичкиот претстојател Франциск и Светејшиот Московски Патријарх Кирил.

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz