Молитва кон преподобна Параскева (Петка)

Св. Петка

О преподобна мајко Параскево, топла наша застапничке и во сите неволји брза помошничке! Помогни ни нам, грешните и омалаксаните во овој сегашен живот. Измоли Господ Бог да ни подари простување на сите наши гревови, кои сме ги направиле во овој живот со дело, збор, помисла и сите наши чувства, а по исходот на нашата душа помогни ни нам, недостојните, да се избавиме од ѓаволските лукавства и вечните маки, та величајќи го твоето милосрдно застапништво секогаш да Го прославуваме Отецот и Синот и Светиот Дух, сега и секогаш, и во вечни векови. Амин.

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz