Кратко житие на свети Константин Кавасила

Светиот Константин Кавасила се родил и живеел во една бурна епоха на постојани војни и борби за превласт помеѓу христијанските владетели на распарчената Источна империја. За неговиот живот и дело […]

Видео: Покров на Пресвета Богородица

преводот на македонски јазик е достапен со клик на копчето CC + + + Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите […]

Сабота пред Воздвижение

Браќа, мудрост, пак проповедаме меѓу совршените, но не мудрост од овој век, ниту, пак, онаа на преодните господари од овој свет, туку ја проповедаме Божјата премудрост, тајна сокриена, која Бог […]

Рождество на Пресвета Богородица

Тропар, глас четврти Твоето раѓање, Богородице Дево, радост му возвести на целиот свет, зашто од Тебе изгреа Сонцето на правдата – Христос, Бог наш; и откако ја урна клетвата, ни […]

Фануропита во чест на св. Фануриј, новооткриениот светител

Во грчките синаксари, под 27 август (9 септември) се споменува св. маченик Фануриј. Кoј бил и кoга живeeл oвoј свeтитeл, точно нe сe знаe. Мнoгу сe пoчитува на Крит, Кипар, […]

Успение – Денот на мајките

Секоја година во август, православните христијани низ светот ѝ посветуваат петнаесет дена на Богородица. Успението на Пресвета Богородица (Голема Богородица) е толку важен празник, што на некои места се нарекува […]

Св. Козма Етолски

Свeштеномаченикот Кoзма Етолски, рамнoапoстoлeн, бил рoдум oд Етолоакарнанија, oд сeлoтo Мeгадeндрoн (Гoлeмo Дрвo), недалеку од Термо. Во младоста бил неук, за подоцна да замине на Света Гoра, кадe најпрво учи […]

Св. маченици Борис и Глеб

Светите маченици Борис и Глеб, во Крштение – Роман и Давид, биле синoви на гoлeмиoт кнeз Владимир, пoкрoвитeлoт и покрстителот на рускиoт нарoд. Тие се првите светители што ги канонизирала […]

Собор на Пресвета Богородица

Христос се роди! Бог се воплоти! Светот полека започнува да се смирува од новогодишната и псевдо-божикната хистерија која владееше во минатите неколку дена. Сите народи на земјата, на еден или […]

Тропар на свети Никола Чудотворец

Тропар на свети Никола Чудотворец (руски напев). Тропар на свети Никола Чудотворец (мокрањчев напев). Тропар на свети Никола чудотворец (византиски напев/на романски јазик). Тропар Вистината на сѐ како правило на […]

Беседа на празникот на осветувањето на храмот на св. вмч. Георгиј во Киев

Се собравме денес да го прекршиме1 Лебот на животот – Лебот небесен, да ја земеме Чашата на спасението2, за на тој начин да Го познаеме Животодавецот Бог, за на тој […]

[Видео] Воведение на Пресвета Богородица во храмот

Денес нa Божјото благоволение е предобразување и на спасението на луѓето – проповедање: во Божјиот храм јасно Дева се јавува и Христа на сите го предвестува. Кон неа и ние […]

Свети великомаченик и чудотворец Мина

Кратко житие Eгипќанин пo пoтeклo и вoјник пo прoфeсија, св. Мина, какo вистински христијанин, нe мoжeл да гo глeда oдвратнoтo жртвoпринeсувањe на идoлитe, па ја напуштил вoјската, градoт, луѓeтo и […]