Весник – за почеток на денот

Од денес е достапна страницата „Весник“ која претставува автоматизиран агрегатор на Православие.мк преку кој секој час се проверуваат и објавуваат најновите содржини поврзани со животот на Црквата во Македонија, но […]

Најчитани 10 текста за 2016

Ова се најчитаните и најсподелуваните текстови објавени на Православие.мк за оваа година. Доколку сте пропуштиле некои од нив, или сте ни се придружиле подоцна, еве уште една шанса да ги […]

Седум најчитани текстови за ноември 2016

Во случај да ги пропуштивте, еве ги седумте најчитани текстови за овој ноември: 7. За убавата блудница, или: парабола за спасот од грешните помисли 6. Не можам да одам на […]

Седум најчитани текстови на Православие.мк во септември 2016

Пред да започне викендот, може да проверите дали сте пропуштиле некој од седумте најчитани текстови на Православие.мк за овој месец. 7. Шест кратки поуки од старец Паисиј 6. Три чуда […]

Од Агапи.мк до Православие.мк

После седуммесечна пауза, по вашите молитви, се враќаме назад. Одлуката да направиме пауза со Агапи.мк не беше ништо полесна од одлуката да продолжиме со работа, овој пат под нов домен, […]

Архива: Божикен пост

Божикен пост Божикен пост Рождественски пост Постејќи за Рождеството Христово Разговори за постот (1) Разговори за постот (2) Оние што не нѐ следат Катавасија: Христос се раѓа, славете Го! Смирение […]

Најчитани 12 текста на Агапи за 2015 година

Годинава сме објавиле 331 статии. Од нив, првите дванаесет места ги имаат следниве објави: 12. Три чуда со чесниот појас на Пресвета Богородица 11. Свети Порфириј: Болеста на модерното време […]

Најчитани пет текстови во ноември 2015

Мал потсетник за најчитаните пет текстови на Агапи во ноември 2015, по обратен редослед. 5 Чудата на свети Димитриј, мироточивиот чудотворец Солунски 4 Што се јаде по причестувањето? 3 За […]

Агапи – магазинот што недостигаше

Почитувани читатели на Агапи, Она што мислевме дека ќе биде еднодневна мала промена на кодот и дизајнот на сајтот, се претвори во повеќедневна обемна работа, промена, тестирање и рефакторирање. Сметаме […]

Посен Триод

На ова место ги собравме сите текстови поврзани со великопосниот период што досега сме ги објавиле. Листата ќе ја обновуваме навремено со нови текстови кои допрва ќе бидат објавени. Подготвителни […]

Најчитано на Агапи во 2014 година

Вообичаено на крајот од една година правиме анализа на тоа што и како сме изработиле во тековната година што изминува, за да видиме што ги интересира нашите читатели, но и […]

Повторно сме онлајн

Браќа и сестри, после повеќеседмична непланирана пауза поради техничко-административни причини, а по вашите и молитвите на светиот Спиридон Чудотворец, повторно сме онлајн. Во меѓувреме добивме повеќе писма и пораки со […]

Четири години „Агапи“

Почитувани читатели на Агапи, со радост и благодарност кон Бога се потсетуваме дека деновиве се навршуваат четири години од појавувањето на Агапи на македонската православна интернет сцена. Пред четири години […]