Молитва кон преподобна Параскева (Петка)

О преподобна мајко Параскево, топла наша застапничке и во сите неволји брза помошничке! Помогни ни нам, грешните и омалаксаните во овој сегашен живот. Измоли Господ Бог да ни подари простување на сите наши гревови, кои сме ги направиле во овој живот со дело, збор, помисла и сите наши чувства, а по исходот на нашата душа […]

Браќа, грижете се да имате мир со сите и светост

Кога се закануваат и се разгорени пожари (каков што е случајот моментално низ целиот Балкан и во повеќе места во нашата татковина), во молитвеното правило може да ги додадеме зачалата (одломците) од Евангелието и Апостолот предвидени за вакви околности. Браќа, грижете се да имате мир со сите и светост, без која никој нема да Го […]

Акатист и молитви кон св. вмч. Пантелејмон

Кондак 1 Избран Христов страдалниче и благодатен лекару, ти бесплатно даваш исцеление на болните, и ние со песни те славиме тебе, нашиот заштитник. А ти, бидејќи имаш слобода пред Господа, ослободи нѐ од сите опасности и болести, за со љубов да ти воскликнуваме: Радувај се Пантелејмоне, великомачениче и исцелителе!

Молитвата на старец Паисиј

Љубовта што светиот старец Паисиј ја имал за целиот свет ни е на сите позната. Старецот, со неговите молитви им помогна на многу луѓе за време на неговиот живот, но и по упокојувањето. Но, прашањето што мнозина си го поставуваат е од каде доаѓала неговата способност да им помага на другите и да чудотвори. Секако, […]

Молитва за избавување од страв

До нашата редакција стигнаа неколку писма во кои читателите зборуваат за нивната борба со ирационални стравови и анксиозност. Поради тоа, се надеваме дека оваа молитва ќе им помогне на оние коишто минуваат низ ваква борба. +++ Избави ме, Боже мој, од стравот што го понизува и срами Твоето создание. Те молам да не се плашам […]

Молитва кон св. Василиј, Острошки Чудотворец

Свет оче Василиј, силен помошнику и милосрден заштитнику, почуј ги и сега нашите молитви, солзи и воздишки. Како добар пастир што ги бара залутаните овци и за нив страда, собери нѐ околу твојот кивот и со твоите чудотворни поуки поучи нѐ да ти благодариме и да Го славиме Отецот Небесен. Нашите души во пороци се […]

Молитва кон св. Матрона Московска

О, блажена мајко Матроно, која со духот на небесата пред Божјиот престол престојуваш, а повторно со телото на земјата почиваш и преку дадената ти одозгора благодат разни чудеса источуваш, погледни сега со твоето милостиво око и врз нас грешните, на кои во таги, болести и гревовни искушенија деновите ни минуваат, утеши нѐ нас, очајните, исцели […]

Просете мир за Ерусалим

Со оглед на моменталната состојба во нашата држава, предложуваме во молитвеното правило да го додадете апостолското четиво што се чита на службата за мир (зач. 221, Ефес. 2,14-22). Браќа, Христос е нашиот мир, Кој од двата народа направи еден и ја разруши преградата, што беше меѓу нив, откако со плотта Своја го уништи непријателството, а […]

Акатистот низ фрески: четврти дел

претходно: прв дел | втор дел | трет дел ИКОС 10 Крепост Си на девствените, Дево Богородице, и на сите што кон Тебе прибегнуваат, зашто Творецот на небото и на земјата Те устрои, Пречиста, вселувајќи се во утробата Твоја, и сите ги научи да Ти повикуваат: Радувај се, столбу на девственоста. Радувај се, врато кон […]

Акатист на Божествените Христови страданија

Кондак 1 Избран Војводо и Господи на небесата и земјата, додека Тебе, Царот, Бесмртниот, Те гледаше како на Крстот висиш, сета твар се измени, небото се исплаши, темелите на земјата се растресоа: ние, пак, недостојните, принесувајќи благодарно поклонение на Твоето страдание поради нас, со разбојникот Ти извикуваме: Исусе, Сине Божји, спомни си за нас кога […]

За исусовата молитва

Кој не ја познава светогорската молитва? Сочинета е од една мала фраза, од одмерени зборови. „Господи Исусе Христе, помилуј ме, мене грешниот.“ Со гласниот повик „Господи“, Го славиме Бога, Неговото славно величество, Царот Израилев, Создателот на видливото и невидливото создание, пред Кого треперат Серафимите и Херувимите. Со слаткото призивање и повикување „Исусе“, сведочиме дека Христос […]

Акатист на Св. Наум Охридски Чудотворец

Кондак 1 Избран чудотворче, и особен на Христа угоднику, кој на сите верни им излеваш исцеление и неистечиво море од чуда, од љубов те фалиме, преподобен Науме; имајќи слобода пред Бога, од сите беди ослободи не за да ти воскликнуваме: Радувај се, преподобен Науме, чудотворче! Икос 1 Како земен Ангел по природа, те објави Создателот […]

Акатист на Св. Јован Шангајски и Санфранциски

Кондак 1 Избран чудотворецу и особен Христов угоднику, ти на целиот свет му излеваш непресушен поток на духовно раководство и множество на прекрасни чудеса; затоа со љубов те фалиме и ти повикуваме: Радувај се, светителу оче Јоване, брз помошнику во бедите! Икос 1 Како ангел во тело те објави во последните времиња Создателот на сè, […]

Акатист на светиот апостол и евангелист Јован Богослов

Кондак 1 Од рибарските мрежи избран за проповедање на Евангелието, и од ловењето риби за ловење луѓе за светлоста на вистинско богопознание, о голем апостолу, ученику, пријателу и љубимецу Христов, моли Го единствениот вистински Човекољубец, Кого со серафимска љубов си Го возљубил, да се смилува на нас кои го просиме твоето посредување кај Него и […]

Молитви за нашите ближни

Молитва за благослов на домот Семилостив Боже, благослови го нашиот дом и Твојата силна рака да биде над сите што живеат во него. Испрати ни ангел пазител! Чувај нè од несреќи, замјотреси, оган, поплави, од болести, од непријателски напади и од секое зло. Не дозволувај во нашиот дом да влезе лукав и нечист дух, таков […]