Обновено: Архиепископот Стефан со најголем рејтинг во САС на МПЦ-ОА

Архиепископот Стефан, поглаварот на МПЦ-ОА има најголем рејтинг од членовите на Светиот Архиерејски Синод, покажува истражувањето на Институтот за политички истражувања Скопје, коешто го пренесува МРТ. Според јавниот сервис, Архиепископот […]

Повторно сме онлајн

Браќа и сестри, после повеќеседмична непланирана пауза поради техничко-административни причини, а по вашите и молитвите на светиот Спиридон Чудотворец, повторно сме онлајн. Во меѓувреме добивме повеќе писма и пораки со […]

Флешмоб во Швајцарија за поддршка на Христијаните од Блискиот Исток

Швајцарските медиуми јавуваат за флешмобот што се случил на централната улица во главниот град на Швајцарија, Берн, минатата сабота, во знак на поддршка на Христијаните од Блискиот Исток. На звучен […]

Николај Месогејски: „Кога би умрел, би сакал мојата Митрополија да биде празна“

За време на празничната вечерна богослужба на празникот на Рождество Богородично (8 септември по нов стил), на Митрополитот Месогејски г. Николај му биле подарени владички омофор и епитрахил од страна […]

За потребите на снимање на турска серија, запалена црква во Турција

Кападокија во Турција отсекогаш била омилено место за снимање на турските продуценти. Во напуштената област постојат многу стари живеалишта. Голем дел од нив биле оштетени или уништени поради потребите на […]

Хамас користи православен храм за лансирање на ракети

Во разговор со христијанската информативна агенција CBN News, Архиепископот на Газа и Тиверија, г. Алексиј (Ерусалимска Патријаршија), соопштил дека црквата во која неодамна биле прифатени околу 2000 раселени Палестинци – […]

Муслиманот кој го даде својот живот за Христијаните од Мосул

Според порталот ankawa.com, еден универзитетски професор – Муслиман бил убиен откако јавно проговорил против анти-Христијанското гонење. Во меѓувреме, Исламската држава одредила месечна сума од 450 американски долари како верски данок […]

Седум години OrthodoxWiki на македонски јазик

Овој месец се одбележува седумгодишнината од започнувањето на работата на македонската локализација на Православната енциклопедија OrthodoxWiki (http://mk.orthodoxwiki.org). На македонската локализација се регистрирани вкупно 130 уредници кои во минатите 7 години […]

Протојереј Всеволод Чаплин: Да научиме духовна лекција од германскиот фудбалски тим

Претседателот на Синодалниот Оддел за односи меѓу Црквата и државата на Московската Патријаршија, протојереј Всеволод Чаплин, верува дека треба да се разгледа играта на германскиот национален фудбалски тим, и од […]

Милитанти од Исламската држава ги уништиле гробовите на св. пророк Јона и св. праотец Сит

На интернет се појави видео запис од милитанти од Исламската држава во Ирак кои ги уништуваат гробовите на светиот пророк Јона и светиот праотец Сит. Според изјавата од ирачките власти […]

Четврта по ред Седмица на Светото Писмо во Скопје

Оваа недела (22 јуни 2014г.) ќе започне четвртата по ред Седмица на Светото Писмо. Тема за оваа година: НЕМА ИЛИ ИМА излез од ограниченоста на овој и ваков свет? Програмата […]

Фото галерија: Погребение на старец Георгиј на Света Гора

Во попладневните часови на вчерашниот ден, на Света Гора се соврши погребението на поранешниот проигумен на свештената григоријатска обител, архимандритот Георгиј. Десетици монаси, свештеници, но и лаици кои беа благословени […]

Покана за средба со отците од манастирот „Свети Георгиј Зограф“

Светогорскиот манастир „Св. Георгиј Зограф“ уште од своите почетоци (во 10-тиот век) бил извор на духовно просветление на нашиот православен народ. Бројни се отците кои се подвизувале во овој манастир, […]

Покана за предавање на проф. д-р Владета Јеротиќ: Кога религиозноста станува психолошки проблем?

На 07. мај 2014 година (среда), во салата „Архиепископ Доситеј“ при Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ – Скопје, со почеток во 10:30 часот истакнатиот психијатар академик проф. д-р Владета […]

Еврејската заедница во Македонија го одбележува Јом Ашоа

Еврејската заедница во Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите во Македонија денеска го одбележуваат комеморативниот ден Јом Ашоа. Националниот комеморативен ден на холокаустот и херојството на државата Израел се […]