Во Господа се упокои старец Тома

На 27 август 2016 година, на препразненството на Успението на Пресвета Богородица, во Господа се упокои старец Тома од братството на Томаидите, јеропсалт и ракоделец на сребро, еден од најзначајните Светогорски псалти. Уште пред 65 години, кога имал само 11 години, имал видение, во кое Пресвета Богородица го зела во рака и го пренела на […]

Олимпиец го продава својот медал за да му помогне на болно дете

Спортистот Петар (Пјотр) Малаховски, полски двократен носител на олимписки сребрен медал, напишал на својата фејсбук страна: „Да се освои олимписки медал – е сон во животот на секој спортист. Секако, најскапоцен медал е златото. Јас направив сè, што беше во мои сили да го освојам, но за жал, не успеав овојпат. Но, судбината ми даде […]

Играчи на Pokemon Go провалиле во руската црква во Виена

Парохијата на Соборната црква „Св. Никола“ на РПЦ во Виена, Австрија, поднела официјална жалба поради провалата на играчите на играта „Pokemon Go“, јавува Интерфакс. Како што се наведува во жалбата, играчите провалиле во Соборната црква која е определена единствено како место за богослужби. Неколку дена претходно, пак, Руската Црква се обрати до играчите на играта […]

Култ кон здравјето

Како и колку се поврзани душата и телото? Дали и колку треба да се грижиме за нашето физичко здравје? Зошто грижата за здравјето е бесмислена доколку не е усогласена со грижа за душата? Кои се опасностите од денешниот култ кон здравјето? За жал, во последно време гледаме дека се создава еден култ кон човечкото здравје. […]

Ново чудо на св. Симеон Мироточив

Пренесуваме сведоштво за чудото што, по молитвите на св. Симеон Мироточив, им се случило на Георгиј и Вера од Москва, испратено до редакцијата на Православие.ру. Почитувани уредници на Православие.ру, Со благослов на игуменот Алексеј, би сакале да ви ја раскажеме нашата приказна, во слава на Бога, а за засилување на верата на сите оние што […]

Ресурси за оние што сакаат да научат новогрчки

Доколку сте започнале самостојно да учите грчки јазик, сигурно сте наишле на голем број веб страници што тврдат дека ќе ви помогнат да го совладате новогрчкиот. Сепак, ретко која страница навистина се покажала како добар ресурс за постигнување на вашата цел. Бидејќи и ние сме поминале по овој пат, решивме да креираме една почетничка листа […]

Грција ги одобри истополовите граѓански заедници

Доцна синоќа во вторникот, 22 декември 2015г., грчкиот законодавен дом одобри закон со кој им се овозможува правото на истополовите двојки да склопат граѓанско партнерство, пренесоа грчките медиуми. Со овој чекор, гласно осуден од Грчката Црква, Грција стана една многуте европски земји во која законски е овозможена и регулирана истополовата заедница. За законот преку кој […]

Чуден Вселенски собор

Одржувањето на Сеправославниот собор, кој се очекува да се одржи во мај 2016 г., и на него да присуствуваат одреден број епископи од секоја од четиринаесетте Помесни Цркви за да разгледаат некои административни прашања, изгледа сѐ понеизвесно. Најпрво, постои прекинот на заедничарење меѓу Ерусалимската и Антиохиската Патријаршија. Потоа, по контактите со луѓе од врвот на […]

Брацо и секуларноста

Кога на почетокот од новата година пробиштипските ученици присуствуваа на Божествена Литургија, целата македонска јавност го крена гласот против, како што се велеше, нарушувањето на секуларноста загарантирана со Уставот на Република Македонија. Во меѓувреме, на социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа дека во Скопје, во просториите на Градежниот факултет при УКИМ бил […]

Се упокои отец Евстратиј Диму, апостолот на бегалците

Православниот свештеник кој беше пример за помош на бегалците (т.н. „мигранти“) од блискоисточниот регион, на грчкиот остров Лезбос основаше невладина организација за помош на бегалците кои го преминуваат Средоземното Море, се упокои на почетокот од месецов, јавуваат грчките новински агенции. Според весникот „Синтактон“ папа Диму (како што вообичаено го нарекувале неговите блиски) се упокоил во […]

Дали е христијански да се протестира?

Оче, дали имаат некаков резултат протестите и различните иницијативи што ги прават христијаните? Самата појава на христијаните е исповедање на верата. Некој може повеќе да помогне со молитва, но останатите, заради неговото молчење, може да кажат: „Тие и тие не протестираа, значи не се против нас, на наша страна се“. Ако, пак, некои не започнат […]

Исламската држава со порака до Балканот: Чест е да си во Џихадот

Ново пропагандно видео од Одделот за медиуми на ИСИС – Алхајат Медиа Центер се појави на интернет, а кое, како што се вели во самиот наслов, е наменето за Балканот. Во видеото на англиски, албански и босански јазик се повикуваат сите муслимани од Балканот да земат учество во светата војна – џихад. – Упатуваме порака […]

Покана за предавања и промоција на книга

Филозофското друштво на Македлонија има чест да ве покани на следните настани: 1. Предавање ВИЗАНТИСКАТА ФИЛОСОФИЈА И СОВРЕМЕНИТЕ СОЦИЈАЛНИ НАУКИ Предавач: д-р Георги Каприев (Професор на Философскиот факултет при Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски) 1 јуни (понеделник), ЕУ Инфо Центар, Скопје, 1900 (во организација со ЕУ Инфо центар) 2. Предавање ВИЗАНТИСКИТЕ ФИЛОСОФИ ПО 1204 ГОДИНА И […]

Џихадист од Исламската држава стана христијанин

Откако преживеал клиничка смрт и бил спасен од римо-католички монаси, еден џихадист кој војувал за Исламската држава се покајал и се преобратил во христијанство, пренесува новинската агенција „Линга“. Според сведоштвата што ги пренесуваат сведоците на овој несекојдневен настан, вистинско чудо било тоа што триесетидвегодишниот муслиман ја преживеал престрелката што се случила недалеку од источната граница […]

Чудо: Во дом на муслимани мироточи икона на Пресвета Богородица

Во Париз, во дом на муслимани од Турција мироточи икона на Пресвета Богородица. Пред неколку години еден брачен пар од Антакија, Р. Турција (некогашна Антиохија) се преселил во Париз, Франција. Таму се вработиле и се населиле во едно париско предградие. Нивните имиња – Есат и Севим Алдидароглу. Во нивниот дом во Париз постојано може да […]