Покајанието не се случува единствено на исповед

Дали е задолжително да се исповеда кај свештеник пред секоја Причест? Што да се направи, за исповедта да не стане формална? Кои настани од животот на верникот треба да бидат осветени со благослов од свештеник? Зошто не треба да се брза со изборот на духовник? Како да се одбегне духовната „подвоеност“? Овие и други актуелни […]

Каде беше Бог? (2)

Втор дел од интервјуто со Дејвид Бентли Харт кликнете тука за првиот дел Христијаните најчесто се обидуваат да прават разлика помеѓу она што Бог благоволи – Божјата волја – и помеѓу она што Бог дозволува или допушта. Но, дали оваа разлика навистина помага? Ако Бог допушта, или создава свет кадешто злото е дозволено, тогаш зарем […]

Каде беше Бог? (1)

Интервју со Дејвид Бентли Харт Често се вели, дека три тврдења на Христијанското предание – „Бог е Семоќен“, „Бог е љубов“ и „злото постои“ – претставуваат логична противречност. Едно од тврдењата, треба да се провери? Се согласувате? Ако под „злото постои“ сметате дека злото поседува одредена реална материја, па затоа постои онака како што добрината […]

Дали навистина Јуриј Гагарин не Го видел Господ во вселената?

Деновиве Русија го прослави Денот на космонаутите, со што ја одбележа годишницата од летот на првиот човек во космосот Јуриј Гагарин, извршен на 12 април 1961 година. Следи отсечок од интервјуто дадено од полковникот Валентин Василиевич Петров, предавач на Воздухопловната Академија Гагарин, дадено за Интерфакс во 2006-та година. Валентин Василиевич, вие бевте блиски пријатели со […]

За живата вера во живиот Бог

Владико, ова прашање е премногу општо, но бидејќи од вашите книги и проповеди знаеме дека вие навистина длабоко ги созерцувате животните случувања, како и она што се случува во светот: кажете ни, како ја отценувате состојбата на христијанинот во современиот свет со сѐ што се случува во него? Тоа е тешко прашање, затоа што тоа, […]

За црковниот политички конформизам

Се појавува и друго, слично прашање. Тоа што се случуваше во долгите години кога Црквата беше гонета е јасно; дали тој период е завршен не можеме да знаеме, но барем сега, во ова време на промени, Црквата доби малку поинаков статус. Но, зарем не крие во тоа една нова опасност од истиот вид? Зарем не […]

За љубовта Христова

Пред некој ден го прославивме во нашите цркви празникот на Рождеството Христово, празникот на предвечно Родениот кој заради нас луѓето и заради нашето спасение слезе од Небесата и смирено во пештера се роди и во јасли беше положен. И се тоа за наше спасение и за да не научи сите нас на смирение, кротост и […]

За современите задачи на Црквата

Извадок од интервјуто со митрополитот Антониј Сурожски Црквата треба да биде исто онолку бессилна, колку што и Бог е бессилен Владико, можеби оддалеку подобро се гледаат тие процеси кои се случуваат во Руската Црква, кај нас во татковината? Знаете, оддалеку нешто се гледа можеби појасно, а нешто воопшто не се гледа, затоа што руската реалност […]

Бог е секогаш со вас

Интервју со о. Роман Брага (по потекло од Романија, отец Роман е архимандрит во женскиот манастир посветен на Успение на Пресвета Богородица во Мичиген, САД) Update: In memoriam: Архимандрит Роман Брага (1922-2015) Отец, да започнеме. Што ќе ни кажете за вашиот монашки начин на живот? Ова е добро прашање. Прво треба да ја разберете романската […]

Црквата како музичко училиште

Зошто во денешно време во нашето општество, и покрај големата жед и потреба од љубов и внимание, луѓето остануваат себични, така што барајќи некој да ги љуби, биваат неподготвени да љубат, неподготвени да се жртвуваат, неподготвени да возвратат? Живееме во време (моите зборови се излишни) кога луѓето заборавија на Христа. Велат дека луѓето заборавија на […]

Пренесено: Интервју со Г. Пимен

[Интервју дадено за Press24] Ако предлогот на Николиќ беше сериозен немаше да дојде преку ТВ-интервју Г.Пимен е еден од шестмината млади владици во МПЦ. Европската епархија под негово раководство неколку години доживеа комплетно воздигнување. И е пример за епархиите од дијаспората. Како причини за затвореноста на црквата, отец Пимени ги посочува нејзината неподготвеност да се […]

За редовното причестување

Владико, колку често можеме и колку е потребно да пристапуваме кон Светата Тајна Евхаристија? Во моите епархии и парохии, секаде се трудам да нагласам дека основа на духовниот живот на секој христијанин и основа за црковната заедница е токму Евхаристијата, Литургијата, Светата Причест. Евхаристиската побожност е каменот на кој се гради секоја духовна заедница. Забележувам […]

Чуму ни е пеколот?

Не беше Бог Оној Кој го создаде пеколот за грешниците, туку самите тие. Не го создаде Бог пеколот за грешниците, (туку) самите тие го создадоа. Претставникот на Руската Православна Црква на Европските Меѓународни Институции Епископот Виенски и Австриски Иларион, па барањето на Interfax-Religion, зборуваше за неодамнешниот предлог на данските лутерански теолози пеколот и демонот да се […]

Терапевтска примена на матичните клетки

Кога се зборува за терапевтската примена на матичните клетки, се полага голема надеж во лечењето на најтешките болести како леукемија, канцер, потоа некои тешки облици на болестите на нервниот систем (пр. Алцхајмерова или Паркинсонова болест), срцеви заболувања или дијабетес… Некои пак, матичните клетки ги употребуваат со цел да се подмладат, или како еден вид допинг. […]

Православие и спорт

Во црвено-жолтата атмосфера која деновиве преовладува во Македонија, поради успехот на нашата кошаркарска репрезентација на Европското првенство во кошарка, пренесуваме дел од интервјуто со Драгутин Топиќ, еден од најпознатите и најуспешни атлетичари на Балканот во кое тој прави паралела помеѓу спортот и Православието. На нашите спортисти им посакуваме да продолжат со успешните натпревари, знаејќи дека […]