За најлукавата страст

Архимандрит Маркел Павуј, професор по аскетика на Киевската духовна академија Како да не се предадеме, да не паднеме во депресија пред сè поголемите предизвици на денешницата, и нашата немоќност да им се спротивставиме? Говорејќи со светоотечки јазик, депресијата се нарекува униние. Еден од облиците на униние е тагата. Тагата може да биде светла – плодоносна, […]

И Христијаните во Палестина извикуваат „Аллаху Акбар“

[извадок од интервјуто Неговото Блаженство, Архиепископот севастиски г. Теодосиј, единствениот палестински владика во Ерусалимската Патријаршија] За западниот ум, зборовите „Аллаху Акбар“ звучат заканувачки. Што мислат Христијаните од Светата Земја за нив? Ние, Христијаните, исто така велиме „Аллаху Акбар“. Тоа е израз на нашето сфаќање дека Создателот е велик. Не сакаме оваа фраза да се поврзува […]

Децата на Доријан Греј

Во современиот свет постои синдром наречен Доријан Греј и воопшто не е чудно, тоа што мнозина го имаат овој синдром. Станува збор за култот на младоста, за желбата таа да се зачува што е можно подолго, со помош на какви било средства. Во познатитот роман на Оскар Вајлд постои таков херој – Доријан Греј кој […]

Интервју со Димитриј Јемец

Димитри Јемец, детски писател и татко на седум деца Актуелни се разговорите за „денешната младина“. Вие сте во востојан контакт со своите читатели, со деца од разни возрасти. Како гледате на нив? Што ги загрижува? Што мислите, какви ќе бидат тие кога ќе пораснат? – Ќе бидат различни. Нема истородни поколенија. Тоа зависи од семејството, […]

Фјодор Јемељаненко: Покрај телото, треба да се вежба и духот

Еден од најголемите шампиони во мешани боречки вештини, Фјодор „Последниот Император“ Јемељаненко, во едно скорешно интервју одговара на интересни прашања: како да се вежба духот, како се родила неговата вера, но и какво било неговото детство и како тој смета дека треба да се одгледуваат децата. Еднаш изјави дека Православието лежи длабоко во тебе. Ме […]

Мојата приказна: Од Ислам до Православие (трет дел)

Продолжение од првиот дел (линк) и вториот дел (линк) Кевин Ален: Честопати слушаме за искуствата на преобраќање, при коишто човекот бива убеден во вистинитоста (на учењето) дека Христос е Син Божји. Дали нешто слично доживеа и ти, и како би го опишал тоа? Aнтониј Алај: Да, така е. Тоа беше моментот кога дефинитино се случи […]

Интервју со игумен Рафаило Бољевиќ

Во периодот од 27 јули до 3 август годинава се одржа Четвртиот семинар по византиско пеење на научно-истражувачкиот центар и Школата за византиско пеење „Троеручица“ од Атина во Подмаинскиот манастир во Црна Гора. На семинарот зедоа учество учесници од неколку земји од регионот, меѓу кои и од Македонија. Можноста да се запознаат одблизу со светињите […]

Мојата приказна: Од Ислам до Православие (втор дел)

Продолжение од првиот дел КA: Разбирам. Колку години имаше кога ти и твоето семејство се доселивте во САД, и поради кои причини се случи тоа? AA: Џими Картер дојде во нашата земја, и се очекуваше шахот да се соочи со преврат. Татко ми започна да слуша лоши вести во кои многу слободно се критикуваше шахот, […]

Мојата приказна: Од Ислам до Православие (прв дел)

Во неколку написи ќе објавиме превод од транскриптот на едно интервју на радиото „Древна вера“ (Ancient Faith Radio) помеѓу водителот на програмата „Просветленото срце“ (The Illumined Heart), г. Кевин Ален (Kevin Allen) и Антониј Алај (Anthony Alai), Персиец и поранешен Муслиман кој откако остро му се спротивставил на Христијанството, на крај и самиот станал Христијанин […]

Интервју со м-р Гоце Ристески

OhridNews: Кога и од каде потекна идејата за формирање црковен хор, кој токму во Охрид ќе го практикува старото црковно „византиско“ пеење? Г.Р.: Причините за оваа идеја се плод на историските околности и желбата да се врати и обнови изгубената автентична црковна традиција, како залог за единството на Православната Црква. Принуден сум да приложам кратка […]

Интервју: За Петровденскиот пост

Интервју со протоѓакон проф. д-р Андреј Кураев Отец Андреј, ни се приближува Петровденскиот пост, кој уште е наречен и апостолски, и кој важи за не толку строг и важен, како Великиот пост. Можеби треба да се потсетиме на неговото значење? Како постеле апостолите, и зошто нивниот пример е полезен за нас? Да, обично се вели […]

Беседа за страдањата на човек со инвалидитет од детството

Александар Прохоров: „Нека биде не како што сакам јас, туку како што сака Бог“ На денот кога Црквата се сеќава на Многустрадалниот Јов, порталот Православие.ru го објавуви разговорот со Александар Прохоров кој уште од детството морал да се бори со најтешкото заболување во исклучително непријателско човечко опкружување. Без оглед колку и да бил погоден од […]

Интервју со академик Владета Јеротиќ

Пред два дена во салата „Архиепископ Доситеј“ на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје, академик проф. д-р Владета Јеротиќ одржа предавање на тема „Кога религиозноста станува психолошки проблем?“ На предавањето беа присутни Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, митрополитите г. Петар и г. Јосиф, голем број на свештеници, професори, студенти и верници. После […]

Дали глупоста е грев?

– Од христијанска гледна точка, спасението на човекот на зависи од неговиот карактер, туку од начинот на кој тој го користи. Затоа, едно нешто е глупоста како природна ограниченост на умот со која се раѓа човекот, а сосема друго нешто е глупоста за која е виновен самиот човек. Се раѓаат разни луѓе. Се раѓаат и […]

За изборот на духовен отец

Продолжеток на првиот дел од интервјуто со претседателот на Синодската комисија за канонизација на светии, викарот на Свјатејшиот патријарх московски и на цела Русија Кирил, намесникот на Спасо – Преображенскиот Валаамски манастир, епископот Троицки Панкратиј Како денес да се бара духовник? Eп. Панкратиј: Како и секогаш. Ако некој нема духовник, нека не се огорчува, нека […]