Галерија: Крстот над Скопје

Пилот на „Визер“ на својот налог на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави фотографии од скопската котлина во магла. Во „езерото“ од магла единствено се гледа врвот на планината Водно и Милениумскиот крст. Фотографиите, веруваме, ќе ве остават без здив.

Семоќен Крсту, похвало на апостолите, тврдино на преподобните и знамение на верните, славо на јерарсите и мачениците, победо и прибежиште на оние коишто те слават.

Крсту славен, се покажа како четиристрана сила, убавина на апостолите и сила на мачениците, здравје на болните, воскресение на мртвите и на паднатите исправување.

(од канонот на Чесниот Крст, песна 1)

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz