Документарец: Св. старец Паисиј во Синајскиот манастир

Документарен филм на руски јазик (со англиски превод) за престојот на светиот старец Паисиј Светогорец на Синајскиот манастир „Св. вмч-ка Катерина“. Старецот го посетил манастирот кога имал 38 години, и уште тогаш имал стекнато духовни дарови. Во филмот се прикажани досега невидени сцени од манастирот, а во него говорат Блажениот Архиепископ г. Дамјан и старец Павле.

Режисер на филмот во шест продолженија е Александар Куприн, а филмот е снимен под раководство на игуменот Кипријан Јашченко од Троице-Сергиевата лавра, по препорака на светогорскиот старец Ефтимиј. Ние го пренесуваме третиот дел.

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz