Акатист и молитви кон св. вмч. Пантелејмон

Кондак 1

Избран Христов страдалниче и благодатен лекару, ти бесплатно даваш исцеление на болните, и ние со песни те славиме тебе, нашиот заштитник. А ти, бидејќи имаш слобода пред Господа, ослободи нѐ од сите опасности и болести, за со љубов да ти воскликнуваме: Радувај се Пантелејмоне, великомачениче и исцелителе!

Оставете коментар

Започнете дискусија!

Извести ме
1000
wpDiscuz