НАЈНОВИ

12 цитати од Библијата што ќе ни помогнат за време на постот

Не судете, за да не бидете судени. Мт 7,1 Кога постите, не бидете жалосни како лицемерите; зашто тие си ги прават лицата мрачни, за да се покажат пред луѓето дека […]

Порака од отец Пимен за простувањето

О ти човеку што држиш камен во рака за да го фрлиш на грешникот, сети се дека некој друг можеби држи камен во неговата рака за да фрли на тебе. […]

Луѓето ќе станат наизглед побожни

Сине Тимотеј, ова знај го: во последните денови ќе настанат времиња тешки. Зашто луѓето ќе станат среброљупци, самофалци, горди, хулители, непокорни спрема родителите, неблагодарни, неправедни, недружељубиви, непомирливи, клеветници, невоздржливи, нескротливи, […]

Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“

Неодамна излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“, кој е посветен на преподобен Серафим Саровски. Содржина 1. Преподобен Серафим Саровски: Серафим во тело 2. Мирот во душата се стекнува […]

Чудо на св. Арсениј Пароски: Воскреснало бебе во белгиска болница

Објавата на ова чудо се случи на 22. јануари 2018 година, од страна на отец Дионисиј Табакис, кому по телефон му се јавила игуманијата Арсенија, од манастирот „Свето Преображение“ на […]

Свети Ѓорѓи Кратовски

Тропар на св. Ѓорѓи Кратовски, гл. 2 Од рана возраст со света желба на Господа си Му се предал, со сета душа Христа Единиот си Го засакал и Него, Кој […]

Акатистот низ фрески: прв дел

Акатистот кон Пресвета Богородица е една длабока и молитвена творба во која се славослови Пресветата Владичица наша Богородица и Секогашдева Марија. Тој е една од највозљубените служби во Православната Црква. […]

Толкување на Великопосната молитва на св. Ефрем Сирин (1)

Молитвата на свети Ефрем Сириски се чита секојдневно за време на Чесниот пост на крајот од секоја служба (освен во сабота и недела), а верниците тогаш прават метанија и се […]

Синаксар во првата сабота на Великиот Пост

Свети Теодор го храни градот со коливо, Правејќи ја осквернетата храна неупотреблива. Во овој ден, прва сабота од постот, го празнуваме преславното чудо со коливото на светиот и славен великомаченик […]

Над оние што се погордуваат, Господ се потсмева

Господ со премудроста ја основа земјата, со разум ги утврди небесата; преку Неговата премудрост се отворија бездните, и облаците оросија со роса. Синко, не ги испуштај од предвид овие, работи; […]

На пат кон Пасха: пост или диета?

Великиот Пост е време кога човекот се наоѓа на пат. На пат кон Пасха. И затоа, бидејќи сме на пат, колку и да е чудно, за време на Великиот Пост […]